Propuštěním dvou zaměstnankyň vyvrcholily v Týně nad Vltavou neshody vedení města s několika zaměstnanci městského úřadu. Na hodinu musela opustit svoji kancelář tajemnice úřadu a poté i pracovnice krizového řízení. Opozice a koalice se v hodnocení situace nemohou shodnout.

Podle bývalého starosty Ivo Machálka (Trikolora) už v minulém volebním období byly odlišné názory třeba na výměnu velitelů jednotek u týnského hasičského sboru. Tehdejší opozice v zastupitelstvu - hnutí Protejn, mělo jiný názor než koalice vedená Trikolorou. Komunální volby ale jednoznačně vyhrál Protejn a v zastupitelstvu získal většinu společně s lidovci. A časem se spory měly podle Ivo Machálka vyhrotit. „Chtěli po tajemnici, aby poslala vytýkací dopisy. To odmítla, pokud nebude důvod. Tak našli důvod k propuštění tajemnice. Na hodinu. Pro hrubé porušení pracovní kázně. Stála v kanceláři, v ruce pytel a do toho si balila osobní věci,“ popsal okamžiky odchodu bývalé tajemnice z úřadu Ivo Machálek.

Nová propojka Branišovské ulice a ulice Na Sádkách.
V Budějovicích otevřeli od Branišovské na jih novou silnici

Uznává, že mohou být různé názory na některé skutečnosti, ale samotný způsob propuštění jednoznačně odmítl. „Nikdy nebude všechno stoprocentní. Ale tenhle způsob jednání, to bylo lidsky nepřijatelné,“ říká Ivo Machálek s tím, že se proti tomu vyjádřil i na zastupitelstvu.

Den po propuštění tajemnice úřadu byla propuštěna také na hodinu pracovnice krizového řízení. Nová koalice složená z hnutí Protejn a KDU-ČSL ale svůj postup při propuštění obou zaměstnankyň hájí. „Důvodem zrušení pracovního poměru bylo v obou případech hrubé porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k jimi vykonávané práci,“ říká starosta Karel Hladeček (Protejn).

Poslední novou prodejnu postavil řetězec Lidl na hranici Českých Budějovic a Srubce u Ledenické ulice. Na snímku stavba v srpnu 2022.
Lidl plánuje nový supermarket v Budějovicích u Mánesovy ulice

„Hlavním důvodem zrušení pracovního poměru pracovnice krizového řízení byla především její závažná pochybení, která vyplynula z provedené vnitřní kontroly dodržování povinností v samostatné působnosti na úseku požární ochrany obce. Co se týká JSDH, zmíním snad jen tolik, že za poslední zhruba tři roky se tam vystřídali čtyři velitelé. I to o něčem svědčí,“ dodává Karel Hladeček.

Betlémy na Českobudějovicku. Týn nad Vltavou.Betlémy na Českobudějovicku. Týn nad Vltavou.Zdroj: Archiv Týn nad Vltavou

Současné změny nejsou v posledním čase jediné. Týnský starosta potvrdil Deníku, že už před dvěma měsíci sama podala výpověď vedoucí odboru hospodářské správy. A upozornil, že propuštění mohlo mít i jinou formu. „Oběma propuštěným úřednicím bylo nejprve nabídnuto ukončení pracovního poměru dohodou. Až poté, co tuto možnost odmítly, došlo ke zrušení pracovního poměru, které vzhledem k závažnosti pochybení proběhlo okamžitě,“ uvedl Karel Hladeček.

Jihočeské letiště zatím spí a čeká na novou sezonu.
Z Budějovic přibyly další lety do Turecka. Je velký zájem

Aktuálně se podle starosty další personální změny nechystají. „Rád bych, aby žádné další změny nenastaly a úřad se personálně stabilizoval,“ zdůraznil Karel Hladeček.

„Kritiků našeho rozhodnutí se samozřejmě objevilo mnoho, ale málokdo může do detailu pochopit celou situaci,“ říká Karel Hladeček s dovětkem, že by bylo třeba pracovat na úřadu. „Situace není jednoduchá pro nás, ani pro úředníky. Cením si jejich odborných zkušeností a odváděné práce, a věřím, že společnými silami to zvládneme. Stojím si za tím, že naše rozhodnutí bylo správné,“ zdůraznil na závěr Karel Hladeček.

Cyklista. Ilustrační foto.
Nová budějovická cyklotrasa má vést od Máje přes papírny až ke Složišti

Zvolený postup hájí i lidovci, koaliční partner hnutí ProTejn. Podle radního za KDU-ČSL Františka Kobery byly problémy dlouhodobé a zděděné i po minulém vedení radnice, proto se řešily takto. „Za tím postupem si stojím. S těmi kroky jsme souhlasili,“ říká za KDU-ČSL František Kobera s tím, že situace byla z pohledu koalice špatná. „Věřím, že úřad se srovná, jde o nastavení systému spolupráce s vedením města,“ dodává František Kobera.

Podle informací Deníku může spor kolem odvolání tajemnice týnského městského úřadu skončit i u soudu. Alespoň to zaznělo na posledním jednání zastupitelstva.