Ale zastupitelé návrh neposvětili, a proto budou lidé i podnikatelé platit za nemovitosti podle starých koeficientů.

„Už takhle je všechno hrozně drahé. Jídlo, suroviny, nafta, prostě všechno. Takže jsem rozhodně rád, že daně zůstávají stejné, protože vůbec nevím, jestli bych se pak uživil,“ krčí rameny, ale s úsměvem ba rtech, majitel jedné z vltavotýnských restaurací.

Starosta je pro

„Myslím si, že když zdražíme podnikatelům daň, tak to bude pro ně hodně velká darda. U živnostníků se bavíme o několika tisících korun,“ přednesl na posledním zasedání zastupitelů architekt Jiří Kobera. „Podle mě toto není žádná podpora v podnikání. Jsem proti,“ doplnil Kobera k návrhu.

Tak trochu překvapivě s architektem souhlasí i opoziční zastupitel František Němec.

„V současné době je všechno okolo daní takové rozkolísané. Osobně bych teď daně určitě nechal být a nic bych neměnil,“ podotkl Němec.
Opačný názor na zvyšování daní z nemovitostí má ale starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek.

„Každý člověk chce mít luxus. Luxus v podobě pěkných chodníků, kvalitních silnic, parků anebo veškerých sítí. Ale z čeho to máme dělat?“ tázal se Hájek tak trochu nazlobeně ostatních zastupitelů. „Tak asi snížíme daně, ale pak zde budou rozbité silnice a podobně,“ doplnil starosta.

Peprnější debatu na posledním zastupitelstvu chtěli někteří uklidit přestávkou, ale ani tento návrh nepodpořil potřebný počet hlasujících.

Ale co zemědělci?

Do debaty o daních se zapojil i jeden z vltavotýnských obyvatel, který podniká jako soukromý zemědělec.

„Nesmíte ale zapomenout, že by se tímto zvýšila daň i na všechny pozemky, tedy i zemědělcům. Ti však dostávají nesustále méně a méně dotací, takže zvýšení daní bude mít na soukromé zemědělce určitě velký dopad,“ povzdychl si soukromník s tím, že tímto krokem by akorát tak město a zastupitelé hodili všem agrárníkům klacky pod nohy.

„Zemědělce umíme ochránit a také chceme. U nich nám opravdu nejde o peníze za každou cenu,“ ujistil podnikatele starosta Hájek.