Město bývalá sklepení měštanských domů chystá už brzy otevřít pro lidi.

„Návštěvníci budou moci projít zatím zpřístupněnou trasu chodeb dlouhou necelých dvě stě metrů. Přitom se budou pohybovat uvnitř skalnatého masivu asi pět metrů pod zemí,“ navnadil zájemce starosta Týna Karel Hájek. „Ručně vytesané chodby jsou úzké a plné záhybů s efektivním osvětlením. Velice zajímavé jsou prostory vstupu a výstupu vybudované z cihel s cihlovými klenbami,“ doplnil starosta.

Od 15. století využívali tehdejší obyvatelé města chodby jako spíže, jako ochranu před požáry a když byly války, tak se sem chodili schovávat či si ukládat své cennosti. A podle Hájka je labyrint gotických chodeb ještě mnohem rozsáhlejší.

Vedou asi i ke hradu

„Katakomby ústí prakticky do každého měšťanského domu v okolí náměstí. Určitě vedou i do oblasti původního gotického hradu. Ale problémem při rozšiřování zpřístupněných chodeb může být, že řada domů, pod nimiž a z nichž chodby vedou, není totiž v majetku města,“ odpovídá starosta na otázku, jestli se někdy budou otevírat další metry štol. „Chodby související se zmíněným hradem však zkoumat lze,“ ihned podotkl první muž města.
Samotní občané Týna nad Vltavou jsou už na novinku velice zvědaví.

„Zřejmě moc lidí ani nemělo ponětí, že něco takového tady máme pod nohama,“ míní se Olga Nováková. „Pochopitelně, že si slavnostní otevření nenecháme ujít. Už teď mně pořád dva vnuci říkají, kdy už prý, babi, půjdeme pod zem,“ usmívá se jedna z obyvatelek města.

Na novou turistickou atrakci se už těší také lidé, kteří berou Týn nad Vltavou jako výletní místo.

„Už jsem o chodbách v Týně něco slyšel. Asi dvakrát jsem navštívil katakomby v Táboře a moc se mi líbily. Takže se do Týna určitě zajedu také podívat,“ naplánoval si osmadvacetiletý Lukáš Petr z Českých Budějovic.

Pro veřejnost se chodby poprvé otevřou v pátek 26. července úderem deváté hodiny.

Kromě informačních tabulí se turisté o historii podzemních chodeb mohou dozvědět více i od průvodce. V těchto dnech připravuje město pro návštěvníky speciální ochrané oblečení a vhodnou obuv.

Pomáhali trestanci

Zpřístupnění katakomb nebylo však žádnou levnou záležitostí. Zatím vše stálo milion sto tisíc korun.

„Peníze šly na stavební úpravy, odvodnění chodeb, na výrobu mříží a také na velice důležité osvětlení a mobiliář,“ podotkl Hájek s tím, že zhruba polovinu sumy město získalo jako dar od ČEZu.

S úpravou chodeb pomáhali Týnu i lidé s uděleným alternativním trestem či pracovníci dotovaní úřadem práce. „Měli jsme s nimi velmi dobrou zkušenost.“ uzavřel starosta Hájek.