Tvrdí, že v jedné opuštěné zahradě přebývá v provizorních podmínkách starší Rom, který chová několik zvířat. Podle stěžovatelů se však o ně příliš nestará a požadují proto, aby mu byla odebrána. Případem se zabývali i inspektoři krajské veterinární správy, žádné týrání však neprokázali.

„Během posledních dvou let měl už pět psů, jednoho mu dokonce odebrala městská policie. Dnes už je tu jen jedno štěně, které ale žije v naprosto nevyhovujících podmínkách. Je uvázané řetězem u boudy a vystaveno všem klimatickým podmínkám,“ popisuje autor petice Vladimír Zvánovec.

S tímto tvrzením však dotyčný majitel nesouhlasí. Vysvětluje, že se před nedávnem přestěhoval ze zahrady do uvolněné garáže a žádná zvířata už nechová. „Určitě jsem je nijak netýral, měli vždycky co jíst a pít. Staral jsem se o ně jak jsem mohl. Dneska už ale žádné psy nemám, má je tu jen holka v garáži kousek dál a ta je v pohodě,“ reaguje přibližně 50letý muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Sousední garáž obývá 23letá žena, která má křížence Pípu a Mokyho. Ani tato zvířata však rozhodně zanedbaně nevypadají. Během krátkého rozhovoru se láskyplně lísají majitelce kolem nohou a vypadají velmi spokojeně. Dívka vypráví, že je tu od listopadu, kdy náhle přišla o práci i o bydlení.
„Je o ně postaráno víc než o jiná zvířata, protože s nimi trávím 24 hodin denně. Policajti sem sice jezdí každý den, ale vidí, že je všechno v pohodě a jedou zas pryč. Natrvalo tu určitě být nechci, ráda bych co nejdřív vypadla do zahraničí,“ říká majitelka.

Podle mluvčího městské policie Václava Supa obdrželi strážníci podnět na týrání zvířat v této lokalitě asi před dvěma až třemi měsíci, od té doby je však klid. „Ten pes je údajně v lepším stavu než jeho majitel, takže péče o něj určitě zanedbána není, což na místě potvrdila i veterinářka. S majitelem navíc nejsou žádné problémy, živí se pouze vybíráním popelnic, ale nepáchá žádnou trestnou činnost. Máme s ním takovou zkušenost, že když by se dělo něco nekalého ze strany jiných bezdomovců, tak je sám schopen zavolat strážníky, aby tu zjednali pořádek,“ zdůrazňuje mluvčí Sup.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí odboru životního prostředí budějovického magistrátu Svatopluk Mika. Poukazuje na to, že tu pracovníci odboru dělali několik kontrol, na žádné velké prohřešky však nenarazili. „Sledovali jsme podmínky, ve kterých psi žili, třeba výběhy. Dřív tu bylo psů hodně, ale dnes už je to jiné. Pokud vím, tak by mělo být všechno v pořádku. Mnohem větší problémy jsou třeba s bezdomovci, kteří nechávají běhat psy navolno,“ argumentuje Mika.

Rozhodující slovo mají v celé záležitosti veterináři. Oni jediní mohou určit, zda se o týrání zvířete jedná, nebo ne. V případě, že se týrání prokáže, nastupují pracovníci odboru životního prostředí, kteří buď udělí majiteli pokutu nebo mu zvíře odeberou.

V tomto případě se tak však nestalo. „Každý inspektor je speciálně proškolený. Prokázat týrání je hodně složité, protože se často jedná jen o mstu sousedů nebo známých vůči tomu konkrétnímu chovateli. Zvířata musí mít zajištěn především dostatek jídla a pití. Musíme také posoudit, zda nejsou ve stresovém prostředí,“ vysvětluje MVDr. František Kouba, ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích.

Dodává, že pokud chovatel zanedbá své povinnosti (například nenechá psa naočkovat proti vzteklině), hrozí mu pokuta až do výše 10 tisíc korun. Určité sankci se proto zřejmě nevyhne ani peticí kritizovaný majitel psa ze Slaměného dvora. Při kontrole totiž vyšlo najevo, že svého psa nepřihlásil a nezaplatil za něj povinný poplatek.

„Tento přestupek bude s majitelem řešen ve správním řízení,“ uzavírá primátor Juraj Thoma.