Známý rekreační areál u Malého jezu v Českých Budějovicích získá další výrazný prvek. Vandaly poničená fasáda čerpací stanice říční vody městské teplárny se zásluhou místních streetartových výtvarníků Jakuba Šandy a Lukáše Michala proměňuje v pravý podmořský svět plný života a barev. V plné kráse by se měla představit už začátkem června.

„Zahraniční zkušenosti ukazují, že právě street art může velmi dobře fungovat jako prevence vandalismu. Vhodné téma, vtip a nadsázka autorského uměleckého díla, které respektuje místní účel veřejné plochy, navíc může přinášet radost a přispět k dobré náladě. O některých plochách v majetku města, které umělecké graffiti zkrášlilo a začlenilo do veřejného prostoru, už to platí. V takovém místě s originálními prvky, které vylepšují atmosféru města, se prostě žije radostněji,“ říká Ivo Moravec, náměstek primátora města České Budějovice, které je jediným vlastníkem teplárny.

Pouliční výtvarníci dostali za úkol vytvořit iluzi mořského akvária, které vedle dětského hřiště a loděnice vytvoří příjemný prvek pro kolemjdoucí. Součástí malby bude i místo, kde se bude možné vyfotit třeba na „korálovém útesu“.

„Ve hře bylo několik variant, včetně klasické opravy fasády. Ta by byla nákladově sice nejekonomičtější, ale vinou vandalů ne na dlouho. Proto jsme vsadili na street art. A atraktivní, environmentální koncept, zohledňující blízkou rekreační zónu. Budova je kostka, tak nás u řeky Malše napadlo vytvořit veselé městské akvárium plné života,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva teplárny.

Podle Jakuba Šandy je to dobrá volba, protože zde barvy dobře vynikají. Navíc, plocha je skutečně velkorysá a „realmalba“ zvolenou technikou spray painting umožňuje vytvořit větší obrazy detailněji.

Čerpací stanici vznikla v 70. letech a slouží jako záložní zdroj vody z Malše pro teplárenskou výrobu. Využívá se při přerušení běžného odběru vody z Mlýnské stoky u základního závodu v Novohradské ulici. Takové situace nastávají při údržbě jejího koryta nebo technického zařízení.

„Klademe velký důraz na řádné hospodaření s vodou, kterou používáme pro technologické účely. Po různých stupních úpravy se využívá k výrobě páry v kotlích nebo ke chlazení technologie,“ vysvětluje Martin Žahourek z představenstva teplárny.

Teplárna už loni ve spolupráci s městem a spolkem Umění ve městě umožnila proměnit fasádu své výměníkové stanice na rohu Kasárenské a Dvořákovy ulice v umělecké dílo, když výtvarnice Diana Winklerová její stěně dala podobu Pískoviště. Podobné tvůrčí akce ve spolupráci s uměleckými školami připravuje i do budoucna.