V důsledku povětrnostní situace lze předpokládat lámání a vyvracení stromů, což může způsobovat problémy v dopravě či v dodávce elektrické energie. Silný vítr může působit i drobné škody na budovách. Meteorologové doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Nutné je dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Bezproudí

Od nedělního rána mají plné ruce práce také energetici. Na distribučním území společnosti EG.D zaznamenali podle mluvčího Romana Šperňáka na meteostanicích rychlost větru, která dosahovala až k 90 km/h. "Nejpostiženějším regionem našeho distribučního území je pomezí jižních Čech a Vysočiny. Na Jindřichohradecku a Pelhřimovsku, tedy Dačicko, Novobystřicko a oblast Kamenice nad Lipou, aktuálně evidujeme zhruba 3500 domácností s omezením dodávek elektrické energie," uvedl s tím, že nejčastější příčinou poruch jsou pády větví a stromů do vedení a následně poškozené izolátory nebo vodiče. 

"V jižních Čechách se nám podařilo dopoledne obnovit dodávky na většině Jindřichohradecka, kde aktuálně máme zhruba 300 domácností s omezením dodávek. Další poruchy evidujeme na Krumlovsku v okolí Lipna a na Českobudějovicku," uvedl před polednem mluvčí.

Před 17. hodinou se na jihu Čech situace zlepšila. "Poruchy jsou v okolí Vodňan, Milevska a na Jindřichohradecku. Omezeno je zhruba 600 domácností," přiblížil Roman Šperňák.

Hasiči odstraňují popadané stromy

První nehoda v souvislosti se silným větrem se stala po šesté hodině ráno za Hlubokou nad Vltavou ve směru na Munice, kde auto podle policie narazilo do spadlého stromu. Kolize se naštěstí obešla bez zranění. Podobná nehoda se stala i u Řípce. 

Po 8. hodině komplikoval dopravu spadlý strom u Netolic.

Hasiči v noci vyjeli zhruba patnáctkrát, a to většinou právě k popadaným stromům. "Akorát v Dačicích vítr utrhl plechovou garáž, kterou hasiči zajistili," uvedla jejich mluvčí Vendula Matějů. 

Od ranních hodin do 10.30 hodin vyjeli k dalším téměř 50 mnohačetným výjezdům, kdy během jednoho výjezdu jednotka odklidí i více stromů. "Nejvíce zásahů mají hasiči na Jindřichohradecku - 14, dále pak na Českobudějovicku a Prachaticku, a to po deseti. Naprostá většina událostí jsou popadané stromy, v Hrdějovicích vítr povalil ohrazení staveniště, v Horní Pěně jsme pomáhali s utrženým telefonním vedením, v Táboře a Soběslavi hasiči zajišťovali uvolněné části střech," doplnla mluvčí.

Před 13. hodinou počet výjezdů již překonal osm desítek. "Jednoznačně nejvíc práce mají hasiči na Jindřichohradecku, kde evidujeme již 30 výjezdů. Ve statistice "větrných" zásahů je v tuto chvíli na druhém místě Českobudějovicko, kde počítáme již 20 vícečetných událostí. Opět se jedná především o odklízení stromů popadaných především na komunikace. V Budějovicích u parku Stromovka hasiči zajišťovali uvolněnou reklamu," upřesnila Vendula Matějů.

Situaci budeme i nadále sledovat. Pokud byste věděli o nějaké mimořádné události v souvislosti s počasím, můžete nám napsat na lenka.novotna@denik.cz.