„Hlídky se tu střídají v nepřetržitém provozu, zkontrolujeme každý den několik desítek aut, ale zatím jsme nezaznamenali žádný pokus o nelegální překročení hranice," shrnují policisté poté, co i nám prozkoumají doklady.

Situace je donutila opět zprovoznit dávno opuštěné kryté strážní stanoviště na celnici, která sama o sobě už léta funguje jako penzion. Jak potvrzuje jeho zaměstnanec Lukáš Brejcha, zvláštní režim na jen pár metrů vzdálené hranici není na provozu restaurace znát. „Fungujeme úplně normálně, na víkend chystáme další z akcí pro hosty a jejich psy." Jak dodává, neustálá přítomnost hlídek naopak posiluje u osazenstva a návštěvníků pocit bezpečí.

To potvrzuje i Marta Kotrčová z Dlouhé Stropnice, osady ležící jen čtyři kilometry od hraničního přechodu pro pěší a cyklisty Šejby. „Často tudy jezdí hlídky, nad hlavami, a to i v noci, létá vrtulník," potvrzuje, že další policisté se pohybují i podél zelené hranice.
Jak zdůrazňuje policejní mluvčí Jiří Matzner, dosavadní kontroly na krátkém úseku hranic na Novohradsku zatím nezaznamenaly ani jeden případ nelegální migrace.

Hraniční kontroly jsou po letech zase běžné 

Se smíšenými pocity sledují lidé na Novohradsku zprávy o uprchlické krizi. Hranice mají doslova za humny a je již veřejným tajemstvím, že v případě potřeby by na okraji Nových Hradů mohl vyrůst záchytný tábor. V lokalitě Sokolí hnízdo by běženci podstupovali registraci a do 24 hodin byli odváženi do zařízení pro uprchlíky ve vnitrozemí.

Přesto nejistotu místních vyvažuje fakt, že široko daleko vládne stále naprostý klid. Nebýt policejních hlídek, těžko by měl někdo důvod si uprchlíky za okny představovat. Že není proč panikařit, dokazují i výsledky kontrol. „V celých jižních Čechách hlídáme jedenáct přechodů, devět silničních a dva železniční, namátkově prověřujeme situaci i na zelené hranici, území v rámci plánovaných přeletů monitoruje i vrtulník. Na Českobudějovicku hlídky dosud nezaznamenaly žádné běžence," rekapituluje policejní mluvčí Jiří Matzner.

Jak dodává, dosavadní zkušenosti ukazují, že si uprchlíci, pokud již zamíří na jih Čech, vybírají spíš velké přechody, jako je Dolní Dvořiště či Halámky. Jihočeští policisté doposud zaznamenali devět pokusů o nelegální migraci. „Převážně jde o menší rodinné skupinky," doplňuje Jiří Matzner k výsledkům kontrol.

sokolí hnízdo na okraji Nových Hradů by se v případě potřeby mohlo přeměnit na záchytný tábor pro migranty. Na tomto hřišti by pak vyrostlo stanové městečko.

I lidé na Novohradsku zostřenou ochranu česko-rakouského pomezí vítají. Zároveň se ale netají obavami. „To víte, že se o uprchlících u nás ve vsi lidé baví. Probírají hlavně zvěsti o tom, že by v Sokolím hnízdě mohl vzniknout záchytný tábor. A nikdo není nadšený," krčí rameny Marta Kotrčová z Dlouhé Stropnice. „Na druhou stranu doufáme, že ta vlna, kterou vidíme v televizi, se nám vyhne," dodává.
Zároveň ale zdůrazňuje, že obavy většiny obyvatel pohraničí se ani tolik netýkají rizika, že by se přes hřebeny Novohradských hor masově přelévaly davy migrantů. „Spíš přemýšlíme o tom, jak se život může proměnit poté, co se v Evropě ta spousta uprchlíků usadí, zda se budou ochotní řídit našimi pravidly. Osobně se nebráním, aby sem utíkali lidé, co to fakt potřebují, ale chlapi, ti ať za svou zemi bojují doma," říká rozhodně.