Plameny, které dosahovaly až sedmimetrové výšky, zachvátily na ploše asi 20 x 30 metrů haldy slisovaných koberců, textilního odpadu, ale i pneumatik. Potýkat se s nimi přijelo třináct hasičských jednotek ze širokého okolí, další pokračovaly v zásahu celou středu, zejména do koordinace dopravy a varování obyvatel se zapojili policisté a strážníci městské policie.

Oheň na skládcePožár odpadu nedaleko Hůr lidé nahlásili v úterý v půl deváté večer. Po desáté hodině byl vyhlášen již 3. stupeň poplachu. Lokalizovat se oheň podařilo půl hodiny před půlnocí. Dohašování zabere minimálně celý další den.

„Jel jsem zrovna z úřadu, když jsem si všiml kouře. Původně jsem myslel, že hoří areál bývalé Škodovky. Až když jsem se dostal blíž, zjistil jsem, co se děje," popisuje úterní událost starosta obce Hůry Jiří Borovka. „Večer mi volalo i několik místních obyvatel, ptali se, co se děje. Jinak se to ale u nás vědělo, vždyť také vyjížděli i naši dobrovolní hasiči," doplňuje.

Náročnou noc měli z úterý na středu za sebou i Rudolfovští. Varování před dýmem z požáru odvysílal ještě v noci dvakrát místní rozhlas.

„Dávali jsme varování před desátou a opakovali jsme ho po desáté hodině," uvedl starosta Vít Kavalír a dodal, že kromě komunikace s profesionálními hasiči byl stále v kontaktu i s dobrovolnými rudolfovskými hasiči.

V Rudolfově se potýkali i se zvědavci, kteří přes město mířili k požáru. „Bylo tu hodně zvědavců okolo desáté hodiny," doplnil k nočnímu dění Vít Kavalír a připojil, že místostarosta města musel spolu s policií regulovat dopravu na příjezdu k rybníku Kačer. Až do Rudolfova totiž jezdili hasiči pro vodu do cisteren, když jim došla v Hůrách.

„Jsem i s dětmi u známých z Rudolfova na dovolené. Když jsem viděla ten kouř, dost jsem se vyděsila. Vůbec jsem nevěděla, co může hořet. Že by to mohla být nějaká skládka, mě nenapadlo, spíš jsem to tipovala na pole," popisuje požár Lenka Záhlavská. „Pak jsme raději zavřeli všechna okna. Zvlášť když jsme se dozvěděli, že hoří odpadky," dodává.

Klidní nebyli ani obyvatelé Budějovic. „Večer nás pohled z okna vážně vyděsil. Bydlíme u IGY Centra v sedmém patře a směrem na Vráto jsme i přes střechy dalších paneláků viděli plameny a hustý smrdutý kouř, který se nám dostal až do bytu. Nevěděli jsme, co se to dělo, až do rána. Volali jsme po známých, ale nikdo také informace neměl. Různě spekulovali, jestli třeba nehoří bývalá Škodovka," líčí Anna Marienková.

Policejní zátarasy, desítky profesionálních i dobrovolných hasičů po kotníky v pěně, speciální technika, zápach a znaky únavy po mnohahodinové bitvě s ohněm. Tak to v noci vypadalo na skládce u Hůr. Dostat pod kontrolu se tady vzniklý požár snažilo celkem třináct hasičských jednotek. Použita k tomu byla i speciální technika hasičský vůz chrlící místo vody pěnu.

Možné rizikoDoporučení nevycházet ven a nevětrat dostali obyvatelé míst, kam se valil kouř z požáru. Mohl ohrozit zdraví. „Jsou to zbytky nedokonalého hoření materiálu, může obsahovat i nebezpečné látky, které se uvolnily při spalování textilu, jehož složení nikdo nezná," vysvětlovala mluvčí hasičů Jana Neškodná. Ochranná opatření hasiči odvolali ve středu v 9 hodin ráno, zároveň ale varovali, že zplodiny se mohou uvolňovat i během dohašování. Přímo na místě pak hasiči i pracovníci České inspekce životního prostředí odebrali vzorky vzduchu a vody pro laboratorní rozbor obsahu škodlivin. Výsledky budou známé v horizontu několika dní.

„Pěna se pro hašení požáru používá zejména kvůli tomu, že je možné použít menšího množství vody, než by bylo za normálních podmínek třeba," informovala o výhodách tohoto způsobu hašení Jana Neškodná, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Pěna jednak zabraňuje přístupu vzduchu a také snáze ulpívá na materiálech. Voda steče, ale pěna to neudělá," doplnila. Vyrábět ji hasiči musejí ve speciálním přístroji a následně ji smíchají v určitém poměru s vodou.

Oddechnout si nikdo příliš nemohl ani během středy. „Hašení bude podle optimistických odhadů pokračovat až do středečního večera. Balíky slisovaného odpadu stále doutnají a žhnou, celou skládku je třeba postupně rozebrat," vysvětluje .

To je spousta práce nejen pro samotné hasiče, ale také pro specializovanou techniku, díky které se bude možné dostat do spodních vrstev ohněm zasažených odpadků. „Nasazujeme univerzální dokončovací stroj se lžící k rozhrabávání požářiště, od kolegů ze Zbiroha přijel kolový nakladač, který také rozebírá části skládky. Na pomoc nám přijela i armáda," doplňuje Jana Neškodná.

„Armáda České republiky na místo vyslala v dopoledních hodinách vojáky a techniku 15. ženijního pluku na pomoc s likvidací požáru," uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ministerstvu obrany patří část pozemků, na kterých se skládka nachází. Podle Jany Zechmeisterové byly pozemky pronajaty v roce 2004 firmě, která se legálně zabývala nakládáním s odpadem. Celkem je skládka na pozemcích osmi subjektů.

O dalším postupu a řešení situace bude rozhodnuto po vzájemné dohodě všech zainteresovaných subjektů.

„Požářiště bude nutné ještě dlouho monitorovat, zároveň ale je možné již místo ohledat," naznačila mluvčí hasičů. Na zjišťování příčin vzniku požáru spolupracují zástupci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, Policie ČR a Ministerstva obrany, které je jedním z vlastníků pozemků zasažených požárem," nastínila.

Jak již konstatoval v noci na místě požáru ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš, odpad zřejmě nechytil sám od sebe. „Spekulovali jsme spolu s policií nad mnoha příčinami. Ve hře je úmysl nebo nedbalost. Podle struktury požáru skládky bychom už mohli vyloučit samovznícení."

Odpad v Hůrách děsí sousedy už celé roky. Firma, která sem odpady měla navézt k recyklaci, skončila v konkurzu v roce 2007. Od té doby se nepodařilo skládku zlikvidovat. Jiný odpad, který měla dovézt ta samá společnost do Vráta, shořel při velkém požáru v březnu roku 2008.

Fotogalerii z noci požáru i video si můžete prohlédnout ZDE 

Tématu se budeme dále věnovat v pátečním vydání