Prohlédnout si výstavu vlastnoručně vytvořených výrobků nebo pokoje klientů či navštívit některý z řady zájmových kroužků pro seniory, měli ve středu možnost zájemci, kteří zavítali v odpoledních hodinách do Domova pro seniory Hvízdal v Českých Budějovicích. Ten totiž pořádal den otevřených dveří pro veřejnost.

„Moc se mi to líbí, jsou opravdu šikovní. Tak pěkné výrobky jsem ani nečekala,“ podělila se o své dojmy jedna z prvních návštěvnic, 68letá Jiřina Wágnerová z Českých Budějovic. Největší českobudějovické zařízení pro seniory je v současné době domovem pro necelé tři stovky lidí. Každý den se zde mohou zúčastnit některého zájmového kroužku. „Mám ráda ruční práce, takže chodím hlavně na pracovní kroužky. Tam, kde se hodně mluví, nemůžu být, protože mám naslouchadlo a příliš mnoho zvuků mi nedělá dobře,“ zmiňuje obyvatelka domova, téměř 83letá Libuše Jandovská z Českých Budějovic, která žije u Hvízdala již šestým rokem. „Před osmi lety mi zemřel manžel. Ještě dva roky jsem bydlela doma, ale pak mi doktor řekl, že bych měla být mezi lidmi a tak jsem se ocitla tady,“ popisuje Jandovská, zatímco zručně háčkuje šálu.

Také další z obyvatelek domova, 89leté Anně Jelínkové se v domově u Hvízdala líbí. „Na žádné kroužky pravidelně nechodím, ale když jsou tady třeba nějaké ukázky z opery, tak si to nenechám ujít,“ říká žena, která pochází z jižní Moravy a v domově žije půldruhého roku.

Českobudějovické zařízení pro seniory se dočkalo v posledních letech několika velkých oprav. Jedná se například o rekonstrukci kuchyně, haly či výtahů. „V příštím roce bychom měli celý objekt zateplovat. Máme z toho opravdu velikou radost, protože o peníze jsme žádali už několik let,“ vysvětluje vedoucí sociálního oddělení domova Jaroslava Marešová. Přibližně za šest týdnů, ve čtvrtek 18. listopadu, oslaví domov pro seniory Hvízdal výročí dvaceti let své činnosti. Klienti i zaměstnanci připravili pro tuto výjimečnou chvíli bohatý program, při kterém se jistě nebude nudit nikdo z návštěvníků.