Zúčastňuje se jich pravidelně 
a dosud nikdy neskončil hůř než na druhém místě. Letos 
v srpnu však poprvé vynechal 
a na hry do Belfastu v severním Irsku neodcestoval.

Stal se totiž národním reprezentantem ČR a poctivě trénoval na zářijové mistrovství světa v silovém trojboji Masters v Orlandu na Floridě. Jeho první profesionální soutěž skončila nad očekávání dobře. A to i přes to, že kvůli přílišnému vedru a dalším problémům s aklimatizací těsně před závodem nechtěně zhubl o tři kila.

Jihočeský policista s přehledem vybojoval bronzovou medaili a dvěma dosaženými výkony vylepšil své dosavadní osobní rekordy. V dřepu zvedl 330 kilogramů a v kategorii bench press 240 kilogramů. Třetí disciplínou je takzvaný mrtvý tah, kde si hravě poradil se závažím o hmotnosti 290 kilogramů. Tento poslední výkon pro něj není maximem, 
v minulosti ho už překonal 
o dvacet kilogramů.

Dohromady mu tedy na mistrovství světa prošlo rukama úctyhodných 860 kilo. „První závod a hned to tak pěkně vyšlo. Nejvíc mě těší, že u všech výkonů jsem měl ještě rezervu," usmívá se praporčík Pinc.

V Orlandu poměřovali síly závodníci z asi dvou desítek zemí. Češi se mezi nimi rozhodně neztratili. Bronz totiž vybojovalo i čtyřčlenné mužské družstvo. „Každá disciplína se hodnotí zvlášť. Pro konečný výsledek je důležitý jejich součet," vysvětluje úspěšný vzpěrač.

Ten se na samotné závody důkladně připravoval čtvrt roku. Trénoval až čtyřikrát týdně, většinou to bylo 
v třeboňském centru Fitness Reprezantant Pavla Šniagera. Ten má podle Jana Pince na získání bronzové medaile lví podíl. S přípravou mu velmi pomohli i kamarádi Milan Špingl a David Lupač.

Potřebnou psychickou podporu poskytla také manželka, která na závody do Ameriky vycestovala s ním. „Zároveň bych rád poděkoval zaměstnavateli, který mi umožnil přípravu i samotnou reprezentaci," dodává závodník na adresu vedení krajského ředitelství policie.

Vzpírání se Jan Pinc věnuje asi dvacet let a za tu dobu stihl nasbírat kolem 130 různých medailí. Na světových hrách policie a hasičů, které jsou po olympiádě největší sportovní akcí světa, má mezi jihočeskými účastníky nejvíc startů. Ani 
ve zbytku republiky se zřejmě nenajde nikdo, kdo by ho 
v tomto směru překonal.

Nejraději vzpomíná na hry v australském Adelaide, kde získal dvě zlaté medaile najednou. Stejného úspěchu dosáhl také v kanadském Vancouveru. Protože však tehdy byl ve skupině se samými Američany a Kanaďany, kteří potřebovali alespoň jedno prvenství, o jednu zlatou dodatečně přišel. Důvodem bylo to, že měl údajně jednu činku lehčí o 2,5 kilogramů.

„Sport mi pomáhá i v zaměstnání, nejednou se mi to velmi hodilo při plnění služebních povinností," říká Jan Pinc. V příštím roce se chystá na mistrovství Evropy i světa v silovém trojboji. Oba závody se shodou okolností uskuteční v Plzni. První v dubnu, druhý někdy během podzimu.