„Kolem Samsonovy kašny jsme rozmístili čtvery štafle, které symbolizují čtyři českobudějovické věže. Tím připomínáme základní turistickou trasu, kterou se už asi dvacet let snažíme prosazovat," vysvětlil kancléř Pohádkového království Marcel Goetz.

Ke štaflím se krátce po poledni vydala mimo jiné Šárka Hrádková s šestiletým synem Petrem. „Jsme tady poprvé. Narazili jsme na pozvánku na internetu, zaujalo nás to a tak jsme si řekli, že přijdeme," komentovala, zatímco její syn mířil už ke čtvrté věži. „Je to dobrý, ale nevim, jestli zvládnu tu poslední. Je je všech nejvyšší," přiznal.

Po celou dobu navíc na malé návštěvníky čekalo další lákadlo. Ministr motorek a garáží Pohádkového království Petr Hošťálek jim totiž nabízel krátké svezení na jednom ze svých strojů. „Vybral jsem svou legendární kawasaki, na které jsem jel do Pekingu a odtud do Paříže. Tahle motorka je moje srdeční záležitost, strávil jsem s ní kus života a hlavně pořádný kus cesty," vyprávěl.

Součástí silvestrovské akce byla i krátká scénka, v níž prosinec předal vládu lednu, a na náměstí za dohledu Dvanácti měsíčků konce vzplála malá vatra. Zájemci si zde pak mohli opéct buřty nebo chleba.

„Výborný nápad. Na Silvestra si opéct párek na náměstí, to se jen tak někomu nepoštěstí," pochvaloval si Jan Korčák, který dorazil se synem Honzíkem. Pohádkového programu se podle svých slov účastní pravidelně. Rodina bydlí nedaleko a tak akci vždy spojí s polední procházkou.

Pohádkové království plánuje řadu věcí i v novém roce. Nejdůležitější bude 4. dubna volba nového krále. Uskuteční se v kulturním domě Metropol v rámci výstavy Jihočeský kompas. „Zdeňku Troškovi, který byl králem doposud moc děkujeme, ale už toho na něj bylo moc a musel se funkce vzdát. Novým kandidátem je Václav Vydra," uvedl Marcel Goetz.

V roce 2014 budou samozřejmě pokračovat oblíbené kulinářské zážitky. Loni vzbudilo velký ohlas například Buchtobraní v Holašovicích. „Kdo přinesl pět buchet, dostal zdarma vstup na Selské slavnosti. Zájemců byla spousta. Nakonec jsme ještě buchty dávali doma do mrazáku," popsal Marcel Goetz.

Dále zve na zvonkové průvody, poznávání památek za letních úplňků, měsíc věží a rozhleden či Švejkovy víkendy. Pohádkové království bude podporovat i vodáctví. „Snažíme se do povědomí dostat další závody jako jsou raftové primátorky v Českých Budějovicích," uzavřel.