Švejk s paní Müllerovou, vzpomínka na Spartakiádu, mistrovství světa v jízdě na koloběžce, Rožmberkové i Medový trh. To všechno bude během jediného dne k vidění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. V sobotu tu totiž Pohádkové království pořádá již devatenácté slavnostní otevření turistické sezony.

„Zahajujeme ji tradičně první sobotu v květnu. Zaměření této akce je stále stejné, chceme, aby celý den náměstí patřilo turistice a sportu,“ popsal kancléř Pohádkového království Marcel Goetz. Od 7.30 hodin mohou z náměstí zájemci vyrazit na takzvaný pochod Osvobození nebo Českobudějovické kolo. V 8.30 hodin se pak otevře Medový trh a zároveň Rožmberský trh suvenýrů. Na něm se poprvé objeví speciální info stánek. „Chceme v něm představit vše, co je k letošnímu rožmberskému roku vyrobeno, například cestovní průvodce, turistický pas, pamětní mince, pohlednice nebo rodokmen,“ vysvětlil Goetz.

V 9 hodin odstartuje od Turistického a mapového centra třetí ročník Švejkovy cyklo–60–ky. Účastníci si mohou vybrat ze tří tras. První je šedesátikilometrový okruh z Budějovic přes České Vrbné, Zliv, Plástovice a Netolice zpět do krajského města. Druhá vede z Budějovic do Písku. Méně zdatní cyklisté mohou zvolit nejkratší, dvacetikilometrovou variantu, která je zavede do Českého Vrbného a k zámku Ohrada. Startovné je 30 korun.

Program bude mezitím pokračovat i na náměstí. Pro děti je připraveno kreslení kapra Jakuba, k vidění bude největší výstava turistických pohlednic v republice, zájemci si budou moci nechat namazat koleno Opodeldokem od paní Müllerové nebo vyzkoušet některé rekreační sporty. Ve 14 hodin začne mistrovství světa v jízde na koloběžce. „Do 16 hodim tam budeme mít stánek, kde si lidé mohou zdarma vypůjčit koloběžku a závodit. Jezdí se jedno kolečko kolem kašny ve dvou kategoriích – chlapci a dívky od 5 do 105 let,“ řekl Václav Liška, pohádkový mistr koloběžek.

Krátce po druhé hodině odpolední navíc vystoupí spolek z Bavorovic se svou vzpomínkou na Spartakiádu, zazní jižanské country a v 15 hodin dorazí do Budějovic Rožmberkové v podání skupiny Fedrfechtýři, kteří tu otevřou vlastní ambasádu. O hodinu později se budou vyhlašovat výsledky jednotlivých soutěží, nejlepší účastníci si odnesou medaile a ceny. Na závěr místní tambor tradičním výstřelem již podevatenácté zahájí turistickou sezonu.

Program

9 h. Start Švejkovy cyklo–60–ky
9.05 h. Pamětní fotografování se Švejkem a paní Müllerovou
14 h. Mistrovství v jízdě na koloběžce
14.15 h. Vzpomínka na Spartakiádu
15 h. Rožmberkové v ČB
16 h. Tradiční výstřel
8.30 – 16 h. Medový trh