Díky za svobodu. Svatý Václave a Václave Havle, oroduj za nás. Vaše lidskost a neutuchající důvěra byla a vždy bude velkou inspirací pro mnoho z nás. Paní Dagmar, hlubokou účast. Takové vzkazy napsali lidé z Českých Budějovic do kondolenční knihy, která poputuje k pozůstalým po Václavu Havlovi. Od pondělka vyjádřilo svou soustrast na několika místech přes tři tisíce lidí.

Nejvíce podpisů se sešlo na budějovické radnici. Havla tu uctilo více než dva tisíce občanů, ve čtvrtek dopoledne se před obřadní síní dokonce tvořila fronta a magistrát musel pro velký zájem prodloužit dobu podepisování o další tři hodiny. Kondolovat přišla i Světlana Milotová. „Myslím, že to byl jeden z nejlepších lidí a přes všechny útrapy, které prožil, nikdy nezahořkl,” řekla.

Seděl mu na klíně

S Havlem se navíc osobně setkala a její rodinu s ním spojovala zvláštní náhoda. „Můj syn se narodil ve stejný den jako on, akorát o padesát let později. Jako malý pak seděl Havlovi na klíně, když přijel do Budějovic, a dodnes si pamatuje, že se mu tenkrát vyzuly boty,” vyprávěla Milotová. Její syn se proto chystá na pohřeb a byl se poklonit i u rakve v Pražské křižovatce, ačkoli se dovnitř dostal až po druhé hodině ranní.

Na rozloučení do Prahy vyrazilo také mnoho dalších Jihočechů. Například Svatomír Mlčoch z Českých Budějovic tam odjel ve středu. „Cítil jsem to jako nutnost se s ním rozloučit. Potřeboval jsem se s tím taky osobně trochu srovnat, aby to člověk jednou necítil jako dluh,” komentoval Mlčoch.

Ve středu navštívil Vladislavský sál Pražského hradu a z domova vezl svíčku, kterou pak na místě zapálil. „Důležité je jaký bude odkaz Václava Havla. Člověk si to uvědomí, když nadejde takovéhle rozloučení,” dodal Mlčoch.

V pátek bude zesnulý prezident v Praze pohřben. Lidé ho ale mohou uctít i v Českých Budějovicích. Ve 12 hodin se město připojí k minutě ticha, poté se rozezní zvony na Černé věži. „Začneme zvonit hned po minutě ticha. Máme tam přístroj, díky kterému to můžeme přesně načasovat na 12.01 hodin,” popsal věžný Jan Vančura. Zvonit se bude devět minut, do 12.10 hodin.

Zvonění bude stejné jako při pondělní poctě. Nejprve se rozezní nejmenší zvon Maria, po několika vteřinách se budou postupně přidávat další až po největší zvon Bumerin. Při ukončování zvonění je postup opačný, jako první umlká Bumerin, jako poslední Maria. Vančura bude sice v poledne osobně na věži, zvony ale rozeznívat ručně nemusí. Již od roku 1995 to totiž obstarává stroj, který je možné ovládat i na dálku z děkanství.

Na několika místech lze ještě v pátek podepisovat kondolenční listiny. Například na Krajském úřadě v ulici U Zimního stadionu budou k dispozici až do 17. hodiny. Zatím tady vyjádřilo svou soustrast asi 500 lidí. „Někdo se jenom podepíše, někdo připojí i krátký vzkaz. Po dnešku všechno odešleme pozůstalým,” připomněla mluvčí Krajského úřadu Kateřina Koželuhová. Zaměstnanci budou také v poledne držet minutu ticha.

Do 16 hodin zůstanou kondolenční knihy v budově rektorátu Jihočeské univerzity a do 12 hodin na pokladně Jihočeského divadla. Tady se v uplynulých dnech podepsala zhruba stovka lidí. Asi padesát jich pak vyrazilo i na vzpomínkový večer, kde se četlo Havlovo Odcházení. „Byl to nádherný zážitek. I když jsme to organizovali na poslední chvíli, tak se to myslím povedlo,” komentovala Jana Špulková z obchodního oddělení divadla.

Zesnulého prezidenta však neuctívají jen v Budějovicích. Pietní místo vzniklo spontánně i na náměstí v Týně nad Vltavou. „V hlavní výloze městské galerie vyvěsila galeristka Marie Hanušová snímek Havla z roku 1989, který sama vyfotografovala, a lidé tam začali dávat svíčky na parapet,” popsal starosta Milan Šnorek. Také v Týně mohou lidé podepsat kondolenční listiny, jsou k dispozici na podatelně Městského úřadu do 12 hodin.