Lišov je známé středisko jihočeské nábytkářské výroby. Stále zde působí řada truhlářství a při hlavní silnici přijíždějící čtou „Vítá vás Lišov město nábytku“. Město bylo založeno zřejmě koncem 13. století. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1334 a zmiňuje účast měšťana Ondřeje z Lišova při obraně Českých Budějovic. V lese u silnice do Českých Budějovic je tzv. Věčné místo (Locus perennis), jeden ze sedmi základních bodů výškového měření bývalého Rakousko-Uherska. Značka je kryta jehlanem s latinským textem a bývá nesprávně považována za označení středu Evropy.
K významným památkám Lišova patří barokní trojkřídlý Schwarzenberský špitál (na snímku). Podle Pavly Pivoňka Vaňkové, vedoucí odboru vnitřních věcí městského úřadu, založil špitál roku 1676 Jan Adolf Schwarzenberg a objekt sloužil jako místo pro zaopatření a dožití šesti mužských a šesti ženských vysloužilých sloužících.
„Špitál je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a sv. Antonínu Paduánskému. Toto původní poslání nám dodnes připomíná jeden zachovalý nemocniční pokojík s dobovým zařízením. V roce 1936 budovu Jan ze Schwarzenbergu daroval budovu špitálu městu Lišov. dodnes je celý areál majetkem města,“ říká Pavla Pivoňka Vaňková.
Objekt byl v roce 1962 prohlášen nemovitou kulturní památkou. Rozsáhlá trojkřídlá budova se zasklenými arkádami a s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovalým špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.
V současnosti se v rekonstruovaném areálu nachází Muzeum F. M. Čapka s cennou národopisnou sbírkou zejména blaťáckých krojů. Muzeum nese jméno lišovského rodáka, archiváře a sběratele Františka Miroslava Čapka (1873-1946).
Najdeme zde také výstavní síň Jana Rafaela Schustera (1888-1981), zdejšího učitele a malíře a knihovnu. Pravidelně se v bývalém špitálu konají i koncerty vážné hudby.
V galerii se zpravidla konají v době turistické sezóny od května do září výstavy našich současných malířů a výtvarníků. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž, na niž se tradičním občerstvením staly chléb, sádlo a škvarky… Letos se ale kvůli koronaviru velká výstava chystá až na září při městských slavnostech.