Nový most přes Malši by chtěla postavit českobudějovická radnice.

Most má být součástí velké zamýšlené dopravní investice, která se zatím pracovně nazývá Jižní spojkou. Vedla by po okrajových čtvrtích Českých Budějovic. Mohla by nabídnout řidičům novou, kratší cestu mezi Novohradskou ulicí a Lidickou třídou.

Podle náměstka primátora Františka Jelena se jedná o stavbu, srovnatelnou například se Zanádražní komunikací. Jižní spojka by vedla v podstatě od Jižní zastávky do Mladého.

Přínos pro řidiče

Změna by se dotkla hlavně řidičů, kteří přijíždějí do Českých Budějovic od Trhových Svinů nebo naopak tímto směrem z města vyjíždějí.

„Špatné by to nebylo, otázkou je, jestli na to budou peníze,“ reagoval na projekt Jan Vávra, starosta obce Nedabyle, která leží jen pár kilometrů od Českých Budějovic směrem na Trhové Sviny.

Pro Jižní spojku by byl klíčový hlavně nový most přes Malši. Měl by stát nedaleko Jižní zastávky. Řidiče chce město nasměrovat na trasu Lidická – L. M. Pařízka – most přes Malši a podél tratě na Novohradskou. Silnice má být dvoupruhová. Za Novohradskou by pokračovala až k mostu u hřbitova v Mladém.

Rozpaky místních

Reakce obyvatel dotčených lokalit jsou různé. Pro některé je rychlejší cesta přes Malši vítaná, jiní se obávají zvýšeného provozu v dosud spíše klidných částech města.

„To myslíte pro pěší?“ zněla nejedna z prvních otázek obyvatel města, když o plánu slyšeli. Auta na této trase si nedokážou příliš představit.

„Kdo by byl rád, že mu bude pod okny jezdit víc aut? Na druhou stranu, beztak kolem nás už kdekdo jezdí. Město je pořád ucpané a do Mladého je to rychlejší přes Roudné a Vidov,“ míní jeden z budoucích sousedů nové silnice z Pražského předměstí Zdeněk Hrbatý.

„Bude ale věčná škoda Maláku, ztratí to tam klidnou atmosféru. To už se tam asi chodit koupat nebudu. Pod most…“ mračí se.

Čím více plochy, a nejen parkovací, se poskytne autům ve městě, tím více se zvýší používání automobilů,“ poznamenala v této souvislosti Pavla Matějková z ekologické organizace Calla.

V budoucnu má podle záměru radnice vést nový dopravní tah z Novohradské přes Lidickou až do Papírenské a přes Vltavu se plánuje další nový most. Díky němu by bylo možné najet u Litvínovic rovnou na výpadovku na Český Krumlov.