Hned v pondělí se u Malého jezu uskuteční v této souvislosti happening, jehož pořadatelé chtějí zachovat dnešní klidové území u Malše beze změny. „Budějčáci nás mohou přijít podpořit v pondělí od 17 hodin na hřiště u Malého jezu,“ uvedla za obránce klidové zóny Daniela Magersteinová.

Budějovická radnice chce totiž v dlouhodobém výhledu vést kolem Malého jezu novou silnici od Litvínovic na Novohradskou ulici. Tento záměr hájí snahou najít pro automobily potřebnou spojnici na jihu města. Podle radnice by se tím ulehčilo některým dnes přetíženým komunikacím.

Záměr má ale řadu kritiků. Kvůli zachování současného stavu vzniklo i několik petic. „Naši petici podpořilo okolo tisíce lidí. Od června, kdy byly naše námitky podány, ještě nejsou vypořádány. Oficiální reakce na ně zatím není,“ řekl za autory jedné z petic Tomáš Mráz.

Námitky byly podány v rámci projednávání změny územního plánu v českobudějovickém zastupitelstvu. To bude o případné změně jednat ve čtvrtek.

Silnice se bude v rámci zásad územního rozvoje kraje projednávat i v úterý na krajském zastupitelstvu.

Každý občan Jihočeského kraje může v rámci jednání vystoupit. Zasedání zastupitelstva je veřejné. V případě, že ale kraj schválí komunikaci přes Malý jez, tak pro České Budějovice bude platit povinnost řídit se tímto usnesením.

Podle územního plánu by se jihozápadní polookruh měl v budoucnu napojit až na zanádražní komunikaci a v podstatě i na dálnici D3.