Nebude možná na první pohled tak originální, jako třeba novostavba Dům socha u Malého jezu, kde je duchovním otcem myšlenky na „zoblené“ zvětšení zubařské ordinace Michal Trpák. Díky použití nejnovějších technologií a zároveň dřeva jako klasického materiálu se ale určitě chystaná čtyřpatrová budova u Plané stane zajímavým příspěvkem k možnému směřování architektury i stavebnictví.

U Plané je připraven projekt podle návrhu Studia Perspektiv. Architekti Ján Antal a Martin Stára, českobudějovický rodák, navrhli centrálu společnosti, která se zabývá platbami přes internet, jako pasivní čtyřpatrový objekt, zásobovaný například energií z fotovoltaických panelů nebo s vlastním skleníkem pro bistro pod střechou. Zajímavostí je i to, že podle Jána Antala původně uvažovanou stavbu z prefabrikovaných betonových dílců nakonec investor vyměnil za doporučenou dřevostavbu. Hlavní budovu doplní v areálu například dobíjecí stanice pro elektromobily. Areál koncipovali architekti tak, aby v něm klient mohl uplatnit svůj zájem o vývoj technologií a získávání i uchovávání čisté energie.

Milovat nebo nenávidět. Tak extrémní jsou názory na dům – sochu od Michala Trpáka, který navrhl pro českobudějovického zubaře Petra Kulovaného přístavbu, ve které jsou tři zubní ordinace, čekárna s akváriem, laboratoře, sklad a další zázemí.
VIDEO: Dům – socha ještě dostane čepici, o netradiční stavbě se hodně mluví

Klient architekty původně oslovil pouze s poptávkou řešení interiéru pro své administrativní prostory v betonové stavbě z prefabrikovaných dílců. „Dřívější návrh však podle nás nereflektoval očekávání klienta na reprezentativní sídlo rodinné firmy. Společně jsme návrh diskutovali a po zhruba tři čtvrtě roce se dohodli na projektu celé stavby i s areálem, který by měl dostát představám klienta, inspirovaným také cestami za hranice,“ popisuje příběh vzniku projektu architekt Ján Antal.

Jedním z argumentů pro změny byla i finanční úspora. Díky kvalitnímu návrhu budovy nebude zapotřebí tolik investovat do přídavných dekorativních prvků v interiéru. V projektu Studia Perspektiv se to projevuje například odhalením nosné konstrukce – speciálních panelů ze smrkového dřeva a monolitického betonového jádra. Betonové jádro je tvořeno schodišťovým jádrem s výtahem. Moderní střídmost zde vychází z praktické funkce každé součásti. „K návrhu jsme přistoupili s důrazem na efektivitu investice. Není tady nic navíc. Žádné pohledové obklady na stěnách. Kdybychom interiér navrhovali pro původní koncept budovy, museli bychom ji ještě jednou ‚vystavět zevnitř‘,“ dodává spoluzakladatel Studia Perspektiv, Martin Stára.

Sochař Trpák staví robotem betonový dům.
Obytnou sochu Michal Trpák tiskne. Z betonu

Životnost stavby je srovnatelná s jinými materiály. Podle Jána Antala, pokud je dřevo dobře zpracováno, ošetřeno a ochráněno před povětrnostními vlivy, je srovnatelné s jinými materiály. Objekt bude zvenčí chráněn omítkou a zateplen, aby dostál současným předpisům o energetické náročnosti provozu.

Ve velké míře budou využité moderní technologie. „Používání nových technologií v novostavbě je pro mne velmi důležité už i tím, že se jedná o osobní koníček. Vyšší prioritu má však podmínka vždy stavět s přesahem do budoucnosti, tj. aby technologie bylo možné v budově snadno přidávat, měnit, případně nahrazovat. Není nic horšího, než přehnat míru zavedených technologií, a stát se tak otrokem takového systému. To je důvod, proč preferuji používání moderních technologií s nízkým požadavkem na údržbu nebo servis,“ popisuje svůj vztah k uplatnění technologií v budoucím sídle zakladatel investora - firmy GoPay, Pavel Schwarz ml.

Začátek realizace novostavby, kde bude nosná konstrukce tvořena smrkovými panely, je plánován na podzim roku 2020.