Mnohé unikáty předvedené v Horním Bukovsku v sobotu 31. července byly i z předminulého století. "Máme tu pět koněspřežných stříkaček i jednu ruční, která se tlačila jako dvoukolák," zmínil za pořádající Sbor dobrovolných hasičů Horní Bukovsko jednatel Jaromír Klika.

Setkání se koná po dvou až třech letech a letos mělo nejvyšší účast. Působivého slavnostního nástupu a nájezdu techniky se v krásném sobotním odpoledni zúčastnilo patnáct sborů.

Při třech scénkách pak početní diváci mohli sledovat například výjevy „Hoří kojenecký ústav" nebo „Hoří u sedmi trpaslíků". „Scénky připravujeme proto, abychom ukázali starou techniku v praxi," zmínil Jaromír Klika a připojil, že herci jsou většinou domácí hasiči, tentokrát převlečení třeba za batolata a zapálené jednoduché kulisy hasí nějaký okolní sbor se svým originálním vybavením.

S pořadatelstvím pomáhali domácím sousedé z Dolního Bukovska, městys Dolní Bukovsko a k dobré pohodě hrála Hartmanická muzika. „Akce je také zařazena do Oranžového roku," připomněl partnerství temelínské elektrárny Jaromír Klika.