Jihočeský kraj patřil mezi tři, kde byly stále ve školách povinné roušky.

První uvolnění se v jihočeských školách minulý týden týkalo maturitních zkoušek. Ocenili to třeba na českobudějovické zdrávce. "U maturit, pokud jsme měli rozestupy, bylo možné roušky sundat. My se tam v nich dusili celý den," řekl Deníku ředitel Střední odborné školy zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické České Budějovice Karel Štix.

Karel Štix považoval ponechání roušek v jihočeských školách za nelogické a špatné. Nelíbilo se mu, že třeba v hospodách prakticky roušky zmizely, ale ve školách zůstaly. Přitom se žáci testovali a učitelé byli očkovaní. A například na budějovické zdrávce neměli od návratu dětí do škol ani jeden pozitivní případ.

Turistické značení. Ilustrační foto.
Na jih Čech se chystá spousta Poláků a Maďarů, láká je webová kampaň

Roušky museli mít ještě v pondělí tento týden třeba studenti gymnázia v Týně nad Vltavou. Podle ředitele gymnázia Milana Šnorka má ale škola výhodu v tom, že o přestávkách nebo na některé předměty může využívat venkovní areál. "Já si v kanceláři, když jsem byl sám, mohl roušku sundat, ale děti v nich musely být v budově celý den. Jen o přestávkách měly šanci si vydechnout," řekl Milan Šnorek s tím, že na přestávky směli žáci ven.

Rozhodnutí o ponechání roušek nechtěl ředitel týnského gymnázia komentovat. Pouze konstatoval, že doufá, že epidemiologická rozhodnutí jsou dělaná na základě jasných dat.

Nová budova Alšovy galerie by mohla vyrůst na Senovážném náměstí, kde město plánuje postavit podzemní parkoviště. Na snímku diplomní projekt Dům umění České Budějovice.
Kraj jednal s Budějovicemi, řešila se spalovna, tunel či nové Alzheimer centrum

V Týně nad Vltavou mají díky velkým pozemkům za školou jen pár desítek kroků od gymnázia výukový kout, kde je velká tabule, jednoduché lavice a také dvě "speciální" vrby. Jedna má kmen upravený jako tvrdé y a druhá jako měkké i. Třeba matematiku, když to dovolovalo počasí, zde bez roušek vyučovala Gabriela Procházková. "Když jdeme ven, vezmou si děti tvrdé desky," popsala nutnou drobnou přípravu navíc Gabriela Procházková. Na její tělocvik, který se také odehrával venku, si zase děti ve stínu pod stromy rozložily karimatky. "Jsem tu celé dny" řekla s úsměvem k hodinám pod širým nebem Gabriela Procházková.

U maturit už zřejmě, pokud se situace nějak nezmění, budou v Týně nad Vltavou bez roušek. Ústní část zkoušek z dospělosti totiž chystají až na konec června. "Maturity budeme mít až poslední týden v červnu. Chtěli jsme vyjít vstříc studentům," vysvětluje Milan Šnorek s tím, že se hlavně hledal termín, kdy by nebyly různé přijímací zkoušky na vysoké školy.