Hlavním cílem nových úseků železnice je narovnat místy dosavadní trať a umožnit na ní rychlost kolem 160 kilometrů v hodině. Podle Jakuba Ptačinského z tiskového oddělení Správy železniční dopravní cesty má být cestovní doba expresu v úseku České Budějovice – Praha po dokončení staveb IV. tranzitního železničního koridoru přibližně 100 minut. „Úsek Tábor – Praha by měl být hotový do roku 2019," naznačuje očekávaný časový rozsah prací Jakub Ptačinský.

Na trase se mění i železniční stanice, vznikají zde například modernější nástupiště. Rozsáhlé práce ale provázejí i výluky. V současné době lidem zkomplikují cestu v úseku Veselí nad Lužnicí – Soběslav. „A to vždy od 7.55 do 15.15 hodin," upřesňuje za České dráhy tisková mluvčí Radka Pistoriusová. Větší výluka se pak připravuje na 5. až 7. října v úseku Tábor – Chotýčany.

Současné práce na novém koridoru mají vyjít asi na 2,7 miliardy korun. Problematickým bodem nového železničního koridoru ale zůstává dvojice tunelů mezi Hrdějovicemi a Ševětínem.

Okliku chtějí vyměnit za dva tunely

Cesta rychlíkem z jihočeské metropole do Prahy dnes trvá zpravidla přes dvě a půl hodiny. 
Po modernizaci železnice by to mělo být jen necelé dvě hodiny. Zhruba devět minut by
z dnešního času mohly ubrat dva tunely, které by se měly stavět mezi Hrdějovicemi 
a Ševětínem.

Podle Jakuba Ptačinského z tiskového oddělení Správy železniční dopravní cesty by cesta z Českých Budějovic do Tábora měla na modernizovaném  železničním koridoru trvat bez přeložky tratě 40 minut. A 31 minut v případě, pokud by se provedla přeložka tratě, železnice by se uhnula od Hluboké nad Vltavou, kam dnes míří „oklikou" a zároveň by se železnice v rámci přeložky tratě narovnala pomocí dvou tunelů – Hosínského a Chotýčanského.

Momentálně ale na tunely  za 12 miliard korun nejsou peníze. „V případě rozhodnutí 
o realizaci této přeložky by 
k ní mohlo dojít po roce 2018," říká Jakub Ptačinský a dodává, že na akci by se využily evropské fondy. Ty hradí náklady na současnou modernizaci tratě z více než poloviny. „Doba trvání stavby by měla být asi pět let," připojuje Jakub Ptačinský ohledně tunelů mezi Nemanicemi a Ševětínem.

Úplně jasno ale o tunelech a přeložce tratě ještě není. Kvůli tunelům už sice bylo zahájeno i územní řízení, ale momentálně je přerušené. Je zde například řada připomínek obyvatel Dobřejovic a obce Hosín, pod kterou Dobřejovice patří. Jen kousek 
od Dobřejovic by totiž do výše několika metrů měla vyrůst nová trať na materiálu vyvezeném z tunelů. Starostka Hosína Miluše Kubešová se ale v této souvislosti obává, jestli bude na připomínky brán odpovídající zřetel.

Pro tunely se navíc zkoumá jejich ekonomický přínos, má se ukázat, jestli se taková investice vyplatí. Bez tunelů by měla cesta do Prahy trvat expresem 101 minut, s tunely 
o něco více než 90 minut.