Ještě tento rok má začít rekonstrukce domu U Smetanů v ulici Karla IV. Stavební povolení už skupina CREAM, vlastník objektu, dostala ke konci minulého roku. Společnost ze Zlína se věnuje v domovském městě postupné revitalizaci rozsáhlého komplexu bývalé Baťovy továrny.

Dům U Smetanů byl postaven v roce 1915 a několik let zde působila Pozemková banka. Budějčákům je známý dominantním postavením na nároží proti Koncertní síni Otokara Jeremiáše nebo třeba tím, že v přízemí byl Tuzex. Není bez zajímavosti, že se sem po roce 1990 vrátily banky, ale ne nadlouho. V současnosti je v přízemí obchod a nahoře kanceláře.

Jaro na Českobudějovicku. Květy před EUC klinikou v ulici Matice školské.
Budějovice nabízejí jarní květy i himálajský sníh u Dlouhého mostu

Stavební povolení umožňuje větší zásah do současné stavby. Výška objektu se měnit nebude a také vnější podoba fasády i věže na nároží zůstane po rekonstrukci identická s tou nynější. „Jedná se o krásnou secesní budovu ze začátku minulého století, rekonstrukci proto budeme dělat s maximálním respektem k původní architektuře,“ říká Martin Jarolím, který má ve zlínské společnosti na starosti hlavně její strategický rozvoj včetně developerských projektů. V případě secesního domu U Smetanů ovšem nejde jen o opravu opadávající fasády. „Do rekonstrukce plánujeme dát minimálně 90 miliónů korun,“ upozorňuje Martin Jarolím a pokračuje: „Vznikne tu 23 moderních bytů. Rekonstrukcí projde i přízemí, kde nadále počítáme s obchodními prostory.“

Dokončení akce plánuje CREAM na rok 2025. Byty i obchod chce pronajímat.

Dům U Smetanů v českobudějovické ulici Karla IV.Dům U Smetanů v českobudějovické ulici Karla IV.Zdroj: Foto: CREAM

Dnešní dům U Smetanů byl postaven v roce 1915. Jeho předchůdci jsou doloženi už v 16. století, o dvě stě let později lze dohledat zmínky o provozování barvířské živnosti, která tu měla dlouhou tradici. Po roce 1914 byl barvířský dům zbořen, demolice proběhla až do samotných základů. Postaven byl nový objekt, kde sídlila Pozemková banka, ta však neměla dlouhého trvání. V roce 1924 zanikla a objekt koupil Bohumil Smetana, který zde zřídil obchodní dům Li-do, specializovaný na prodej prvotřídních pánských i dámských oděvů. Ve 2. polovině 20. století byl v přízemí například i Tuzex. V 90. letech se sem vrátily bankovní pobočky. Nejdříve Evrobanky, pak Union Banky. Ani jedna v konkurenci množících se bank nepřežila, dnes je v přízemí prodejna oděvů.

Skupina CREAM se zaměřuje na nájemní bydlení a komerční pronájmy ve významnějších českých a moravských městech. Stojí mimo jiné za postupnou revitalizací jednoho z největších brownfieldů v republice – rozsáhlého komplexu bývalé Baťovy továrny ve Zlíně. Provozuje také mezinárodně ceněný překladový terminál v blízkosti Košic na Slovensku. Pro následujících 10 let připravuje projekty v Čechách a na Slovensku v hodnotě 25 mld Kč.

Zajímavým příkladem zlínských realizací může být budova MAX 32, která už prošla rekonstrukcí – dnes je v ní hlavní pošta Zlína, pobočka banky, kavárna, velké fitcentrum VItasana a hlavně několik desítek loftových bytů, část z nich užívají i studenti Univerzity Tomáše Bati. Mezi „věžemi“ výtahů na střeše budovy povolili památkáři moderní přístavbu dalších bytů, což je dost ojedinělé. Ta ale respektuje ráz objektu.