Indiánské tee–pee, lanové překážky a šplhací sítě, jízda na kánoích a raftech, westernové soutěže či airsoftová střelnice. To a mnoho dalšího čeká na návštěvníky Bambiriády neboli přehlídky dětských sdružení a center volného času, která se uskuteční v Českých Budějovicích od 21. do 23. května.

Akcí již podvanácté ožije prostor areálu Sportovní haly a jejího okolí. Organizátoři tentokrát pro Bambiriádu vybrali motto Tvůj průvodce volným časem. „Vystihuje to celou myšlenku akce. Lidé tu mají možnost podrobně se seznámit s činností organizací, které se věnují práci s dětmi a mládeží, a to nejen teoreticky, ale mohou si i prakticky vyzkoušet jednotlivé disciplíny, které se v těchto sdruženích denně provozují,“ vysvětlil Miroslav Mareš, místopředseda pořádající Rady dětí a mládeže Jihočeského kraje.

Jednotlivá sdružení zde tedy předvedou, co všechno mohou u nich děti zažít, ať už se jedná o sportovní aktivity, řešení hlavolamů či malování na počítači. Letos se poprvé více představí armáda České republiky, která u Sportovní haly postaví airsoftovou střelnici a také přiveze vojenskou techniku. Chybět nebude ani tradičně nejoblíbenější atrakce – lezecká síť zavěšená mezi stromy. Jednou z nabízených aktivit je také přírodovědná stezka, která povede Stromovkou.

Bambiriáda přivítá malé i větší návštěvníky v pátek a sobotu od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 13 hodin. Vstup na všechny atrakce je zdarma. Každý účastník však musí nejprve zamířit do vestibulu Sportovní haly, kde obdrží startovní kartičku. Na tu mu poté organizátoři zaznamenají, kterými stanovišti prošel. „Kartičky budou po odevzdání slosovány o zajímavé ceny, ve hře jsou například vstupenky do Zoo Hluboká nad Vltavou, Alšovy jihočeské galerie nebo planetária na Kleti. Vše vyvrcholí velkým slosováním v neděli ve 13 hodin, kdy bude hlavní cenou zájezd dle vlastního výběru,“ připomněl Mareš.

Součástí programu Bambiriády nejsou jen prezentace sdružení, ale i pódiová vystoupení. Na pódiu před zastřešeným hledištěm se od pátku do neděle představí celkem 53 souborů, mezi nimi například Mažoretkový klub Panenky z Budějovic, pěvecký soubor Skřivánci či taneční studio DanceLine. Diváci tu budou moci zhlédnout přes sto krátkých vystoupení.

Ačkoli Bambiriáda oficiálně začne až v pátek 21. května, již ve čtvrtek jí bude předcházet den otevřených dveří v klubovnách, střediscích a loděnicích zúčastněných sdružení. „Kde přesně se nalézají, mohou zájemci zjistit na www.radambuk.cz. Tam je možné využít také takzvaný bambibod, který vyhledá nejbližší spolek podle zadaných požadavků.