Tak dlouho trvalo na českobudějovické Obchodní akademii Husova 1 pozměňování úvazku slabozraké učitelky, až dostala od nové ředitelky výpověď. Dlouhé roky předtím ale na škole pod jinou ředitelkou působila. Nejen proto se učitelka Blanka Borovková nechtěla s výpovědí smířit a obrátila se na soud. Vadily jí i některé předcházející kroky vedení školy, které považovala za šikanu.

Se školou aktuálně vede několik soudních sporů, které se týkají z různého pohledu výkonu povolání.

V nejdůležitějším sporu chce učitelka dokázat, že výpověď dostala neoprávněně, třeba na základě zdravotního posudku, který byl dokonce zrušen ještě před uplynutím výpovědní doby…

Nemocní s covidem-19 odevzdávají hlasy v prezidentských volbách v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Voliči s covidem už odevzdávají hlasy na drive-in stanovištích

Ústavní soud

Okresní soud se vyslovil ve prospěch učitelky, krajský a Nejvyšší rozhodly ve prospěch školy. Ta úplně nejvyšší instance – Ústavní soud, však nyní rozsudky vydané krajským a Nejvyšším soudem zrušila (jak již Deník informoval). Mimo jiné s odůvodněním, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. „Po šesti letech diskriminace vnímám rozsudek Ústavního soudu jako projev spravedlnosti. Bohužel v Jihočeském kraji jsem narážela na nepochopení ze strany soudů, čili není překvapením, že Ústavní soud taktéž převedl mé spory s obchodní akademií mimo Jihočeský kraj,“ vyjádřila se pro Deník k rozsudku Ústavního soudu Blanka Borovková.

Zřizovatelem obchodní akademie je kraj. Rozsudek Ústavního soudu v rámci probíhajícího sporu ale nechtěl náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma hodnotit. „Případ sledujeme již rok a půl, je mi situace paní učitelky Borovkové lidsky velmi líto. Do pracovně – právního vztahu se školou zastoupenou paní ředitelkou však nyní vstupovat nemůžeme, jelikož je řešen soudně a nelze do živého soudního sporu vstupovat. Budeme hodnotit až platný rozsudek,“ uvedl Pavel Klíma.

Učitelka sama v současnosti již působí na jiné škole. A neví, zda by se i v případě soudního vítězství na obchodní akademii vrátila, i když ji považuje za velmi kvalitní školu a je hrdá, že tam učila. "Stále jsem v kontaktu i s celou řadou kolegů, kteří mě i nadále podporují. Na úspěch na Ústavním soudu reagovali pozitivně a gratulovali mi," doplňuje Blanka Borovková a připojuje, že vždy chtěla být učitelkou a plánuje v tomto oboru pokračovat.