Proti nástupu Zdeňky Lovčí na post ředitelky však protestují učni. Sepsali petici a posléze i vyrazili v průvodu s transparenty do ulic Kaplice před budovu gymnázia, kde se k nim však studenti nepřidali, a pak na radnici.

„Nelíbí se nám, aby byla naší ředitelkou paní Lovčí, která se o učilišti, učních i jejich učitelích pohrdlivě vyjadřovala s tím, že by tu nikdy neučila, ani nedělala ředitelku. Tak proč nám teď má ředitelku dělat?“ ptají se třeťáci třídy PO2. „Snad nějaký výsledek bude náš protest mít,“ doufají.

„Domnívám se, že hlavním důvodem, proč učni vyrazili do ulic, je, že ta petice zůstala bez ohlasu,“ vysvětlil učitel SOU Martin Čech, který se spolu s Josefem Rezničákem, statutárním zástupcem školy do doby zvolení nového ředitele, rovněž domnívá, že volba kraje není šťastná.

„Avšak pozor! Já vůbec nezpochybňuji kompetence paní doktorky Lovčí. Myslím si, že bude vynikající ředitelkou gymnázia a obchodní akademie, ale studium na učňáku má úplně jiný charakter, zcela jiný přístup k žákům, zcela jiné metody výuky a formu práce. To jsou dvě naprosto rozdílné instituce. Každá z nich by proto měla mít svého ředitele, a to ředitele, který má zkušenosti s učilištěm. Myslím si, že spojení kaplického učiliště se střední školou, které trvá asi dvanáct let, nic dobrého nepřináší.“ Připomněl, že o znovuoddělení škol se mluvilo, ale nic se v tom směru neděje. Podle jeho slov je cílem zviditelnění žáků dosáhnout dialogu.

„Problém úbytku žáků na těchto školách už se řeší delší dobu,“ říká místostarosta Kaplice Libor Lukš. „Na jednáních padly návrhy, nápady, co všechno by se proti tomu mohlo dělat a co jde dělat. Zastupitelé došli k závěru, že by měla pomoci výměna ve vedení školy. Zřizovatelem školy je ale kraj. Na kraji celou situaci i názory dobře znají. Nyní jsou však školy spojené a vedení školy z toho musí vycházet. Je otázka, jestli v budoucnu paní Lovčí dojde k tomu, že bude o rozdělení škol usilovat. Rozdělení škol by také ale mohlo znamenat jejich zánik. Nyní je před paní ředitelkou hlavní úkol rozjet nábory studentů. Protest učňů považuji za nešťastnou událost, neadekvátní a nesmyslnou. Konkurz byl transparentní.“

„Já si myslím, že v případě protestu učňů se jedná o neskutečné a z mého pohledu až nepochopitelné ovlivňování žáků,“ míní Václav Ondok, zástupce ředitele G, SOŠE a SOU Kaplice.