„Dobrý řemeslník bude za chvíli váženější než cokoliv jiného,“ zdůvodňuje svůj postoj Voráček, který sám pracuje jako živnostník. Mladík si vybral nakonec střední zemědělskou školu, ale roli hrálo i to, že zůstane v Českých Budějovicích, kde hraje hokej.


Rozhodování o budoucnosti dětí čeká za pár týdnů další rodiče. „Přihlášky dostanou děti před vánočními prázdninami,“ řekla včera Deníku Jana Schnelzerová, zástupkyně ředitele ZŠ Ševětín.


„Učební obor si vybere málokdo. I když mají děti horší známky, střední školy je vezmou, protože je dětí málo,“ doplnila Schnelzerová. Na škole mají rodiče, obdobně jako jinde, možnost pohovoru s výchovným poradcem a informace dostanou i na rodičovských schůzkách, ale zájmu o učňovské obory to nepomůže. Veřejnost na učební obory vesměs hledí jako na horší variantu. Jistý zájem mají jen víceletá gymnázia. Jinak musí většina škol o své studenty a žáky dost tvrdě usilovat.


Například Střední odborné učiliště v Lišově láká uchazeče o truhlářské obory novými dílnami. Od podzimu také škola čile podniká nejrůznější nábory. „Jezdíme po burzách škol, navštěvujeme základní školy v celém kraji, pořádáme setkání výchovných poradců, zveme zájemce na dny otevřených dveří,“ vyjmenovala ekonomka učiliště Marie Molková.


Učiliště také připravuje po úpravě školského zákona zkrácené studium, u kterého předpokládá zájem ze strany budoucích učňů. Žák, který se po třech letech vyučí v určitém oboru, by si pak mohl doplnit vzdělání ještě o jeden obor. To by znamenalo prodloužení studia o jeden rok.


Malý zájem o učňovské obory na druhou stranu doprovází nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. Firmám už začínají chybět.