To Deníku potvrdily firmy, které na Českobudějovicku prodávají tuhá paliva. „Ceny hnědého uhlí se od ledna změnily pouze o ekologickou daň. Je to o dvacet korun na metráku včetně DPH,“ řekl Deníku Oldřich Janouch ze společnosti Jihoterm.

„V létě jsme kupovali hnědé uhlí na zimu ještě za 280 korun, platili jsme celkem něco pod čtrnáct tisíc i s dopravou,“ vypočítal Miloslav Král z Českých Budějovic. Teď by už za stejné množství paliv zaplatil majitel rodinného domku o dva tisíce víc. Cena hnědého uhlí se nyní pohybuje mezi 320 a 330 Kč/q.
Dřevo zůstává nejlevnější

Vzhledem k tomu, že od nového roku zdražila i českobudějovická teplárna a na jihu Čech šly nahoru znatelně také elektřina a plyn, nejlíp jsou na tom teď ti, kteří topí dřevem.

„Palivové dřevo zůstalo na stejné úrovni a počítáme, že do první poloviny letošního roku se cena nezmění,“ nastínil Jaromír Mertlík z Lesů a pily obce Kamenný Újezd. Dříví je totiž ještě dostatek po loňském orkánu Kyrill. Jakmile zásoby dojdou a začne se těžit nové dřevo, cena půjde nahoru.
Zelení ovšem novou daň na neekologická paliva a energie obhajují, i když vidí její nedostatky.

„Smysl daně je vytvořit pravdivou cenu energie,“ vysvětlil k nově zavedené ekologické dani energetický konzultant Dalibor Stráský. „U uhlí vznikají při spalování škodliviny, které mají vliv na lesnictví, na zdraví občanů. Škody někdo musí zaplatit,“ doplnil Stráský a poukázal na výdaje, které má stát v tomto směru. Aby však bylo zdanění spravedlivé, mělo by se podle Stráského týkat všech druhů energií. Zatím je v systému příliš výjimek a spíše než ekologickou se nová daň stala daní spotřební. Výsledek odpovídá jen minimální společné dohodě v rámci Evropské komise. Tu se zavázaly splnit všechny státy.

Budoucí postup zřejmě povede k dalším pohybům cen. Například pro elektřinu určily výpočty daň kolem 7%, ale nakonec bylo zavedeno jen jedno procento. Pro uhlí činí tato daň necelých deset procent.