„Dnes doděláváme poslední úsek. Zítra ale ještě půjdeme na Kasárenskou, kde lidé v řádném termínu nepochopili značení a stálo tam snad šedesát aut, tak jsme si řekli, že to později dočistíme,“ uvedl včera k akci vedoucí jarního čištění Miroslav Dobiáš. „Pak si ještě město objednalo úklidy parkovišť, takže budeme například čistit parkoviště na Lidické naproti pivovaru či místa v ulici Generála Svobody,“ dodal Dobiáš s tím, že údržba parkovacích míst ve městě se rozdělí na dvě až tři etapy.


Letos poprvé se úklidu silnic chopila soukromá firma .A.S.A. a podle ohlasů obyvatel města to byl krok správným směrem.


„Lidé docela kvitovali to, že to dělá .A.S.A. a že pracuje poctivě, v ulicích byly více vidět čisticí, kropicí vozy a podobně. Také jsme lidem vycházeli vstříc například s úklidem některých chodníků,“ naznačil vedoucí úklidu a doplnil, že nemuseli řešit ani žádné závažnější stížnosti.


O zdárném průběhu celé „Akce Z“ vypovídá také celkové číslo odtažených vozidel. Vloni skončilo na korbách odtahovek bezmála tisíc vozů, letos jich bylo „jen“ okolo tří set padesáti! Také tisková mluvčí městské policie Katka Schusterová to přičítá mimo jiné i letošní novince, a to byly zprávy o čištěných lokalitách vysílané z amplionů varovného systému. „Nezaznamenali jsme větší problémy,“ podotkla Schusterová s tím, že letos strážníci u odtahů vozů jen asistovali.


Také Správa a údržba silnic Jihočeského kraje (SÚS JK) dokončila čištění silnic, které má na území města ve své správě. Přestože letošní zima nebyla příliš náročná na posypový materiál, technika zlikvidovala poměrně hodně nepořádku.


„Odhaduji to na zhruba sto tun, nejvíce posbíraly zametače podél obrubníků,“ konstatoval včera vedoucí cestmistr SÚS JK Petr Nachtigal.
Generální uklid finišuje podle Nachtigala i na vozovkách mimo město. Bude–li třeba, úklidová technika může být do terénu vyslána i během roku.