Zadržení mezinárodně hledaného Holanďana, jenž před deseti lety pašoval po Evropě půl tuny hašiše, vypátrání několika Vietnamců dlouhodobě nelegálně pobývajících na území republiky, vyhoštění tuberkulózou postiženého muže z Kyrgyzstánu s falešnými rumunskými doklady a nově také vystopování a zatčení dvou Ukrajinců v hledáčku Interpolu.

To jsou jen některé z nejzajímavějších případů, které loni a začátkem letošního roku řešili příslušníci jihočeské cizinecké policie. Krom toho odhalili kolem pěti desítek zfalšovaných osobních dokladů, 42 případů nelegální migrace a rozhodli o 54 správních vyhoštěních.

Vedoucí odboru cizinecké policie Ivana Zelenáková včera zmínila, že na jihu Čech legálně přebývá zhruba 15 200 cizinců. Z nich skoro dvě třetiny mají trvalý pobyt. Z hlediska národnosti jednoznačně převládají občané Ukrajiny. Současné nepokoje v této zemi se prozatím na přílivu nových žadatelů o pobyt či azyl nijak výrazně neprojevují. Jihočeská policie proto v této souvislosti nepřipravuje jakákoliv mimořádná opatření.

Nová finta: smlouvy

„Někteří Ukrajinci se teď ptají, jak k nám mohou legálně dostat příbuzné. Situace v této zemi je nezáviděníhodná, ale to není důvod, abychom nedělali svou práci. Kontroly budeme provádět dál ve stejné míře jako dosud," vysvětlila Ivana Zelenáková. Zároveň dodala, že případná vyhoštění občanů Ukrajiny mohou nyní policisté odkládat. Součástí řízení je totiž zhodnocení bezpečnostní situace v lokalitě, kam má být cizinec vyhoštěn. V případě Ukrajiny by zřejmě kompetentní české úřady vyčkaly do okamžiku, než se vyhrocená situace uklidní.

Správní vyhoštění je sankcí pro cizince, kteří poruší své povinnosti vymezené zákonem. Mezi nejčastější důvody patří nelegální práce, maření úředního rozhodnutí a vykázání, pobyt bez cestovních dokladů či víza nebo prokazování se padělanými doklady. Tento postih si cizinci vykoledují i uzavíráním falešných sňatků.

Vedoucí cizinecké policie Ivana Zelenáková doplnila, že loni se na jihu Čech objevila nová forma podvodů v podobě falešných potvrzení o nájemních nebo pracovních smlouvách, které bývají důležitou okolností při rozhodování o udělení pobytu. Tohoto jednání se většinou dopouštěli Češi nebo cizinci s dlouhodobým pobytem. „Další kategorií jsou účelová pozvání cizinců. Řešili jsme třeba případ devíti Čechů a dvou Turků, kteří zažádali o povolení příjezdu rodinných příslušníků a následně jej chtěli neoprávněně uplatnit na 98 Turků, 17 občanů Kosova a 11 Iráčanů. To vše za úplatu, v jednom případě to bylo 20 tisíc korun," řekla Ivana Zelenáková.

Jiří Stuchlý, vedoucí oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort cizinecké policie, upřesnil, že většina případů správního vyhoštění či nelegálního pobytu se týká Ukrajinců, Slováků a lidí ze zemí bývalého Sovětského svazu. Jihočeští cizinečtí policisté však loni řešili také člověka z Konga, Korejské republiky či Kosova. Kuriozitou bylo odhalení údajně švédského občana, o němž se vlastně dodnes neví, zda je to skutečně Švéd. „Jde o bezdomovce a světoběžníka, který hovořil švédsky. Protože se nám nepodařila zjistit jeho totožnost, museli jsme ho pustit a dnes už opět migruje někde po Evropě," poznamenal Jiří Stuchlý.

Vedoucí oddělení kontroly dokladů a specializovaných činností cizinecké policie Jan Vrátný dodal, že kromě kontroly lidí se příslušníci odboru věnují i pátrání po padělaných dokladech, úředních dokumentech a razítkách. Loni tak zajistili kolem pěti desítek falešných osobních dokladů. Prokazoval se jimi třeba řidič v Suchdole nad Lužnicí nebo Rakušan turecké národnosti v Nové Bystřici.

„Mezi padělky převládají rumunské doklady, ty se u nás vyskytují neustále. Jejich zvláštností je to, že každá rumunská občanka je originál, ještě nikdy jsme neviděli dva identické doklady. Přesto existují markanty, podle kterých poznáme, že se jedná o padělky," zmínil Jan Vrátný. Padělání dokladů většinou mají na svědomí organizované skupiny a zájemci za ně zpravidla zaplatí minimálně tisíc euro. Záleží především na kvalitě provedení. Některé padělky jsou policejní experti schopni odhalit pouze pod speciální UV lampou.