Podle koordinátorů, Ukrajinců žijících dlouhodobě v Českých Budějovicích, centrum Nadija nabízí uprchlíkům bezpečné zázemí, dobrovolníci zde pomáhají s běžnými problémy, jazykovou bariérou, připravují různé kurzy a program pro běžence. Součástí týmu jsou i odborníci na psychosociální pomoc, školení psychologové a interventi.
Různé profese
Jak zmínila koordinátorka a sociální pracovnice Olena Bilous, komunitní centrum Nadija otevřeli 12. dubna a dosud ho navštívilo kolem 70 ukrajinských uprchlíků různých profesí. „Přijeli cukrářky, pekařky, kadeřnice, až po vysoce postavené osoby, jako třeba profesorka na univerzitě. Přímo v Nadiji máme i ukrajinskou psycholožku Annu Karakai, která pomáhala i na letišti v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) a teď pracuje tady u nás, pomáhá nám i hodně dobrovolníků,“ popsala.
V klubovně v prvním patře vybudovali hernu pro děti, kuchyňku s občerstvením a prostory určené k poradenství. „Lidé mohou přijít si jen popovídat, dát si u nás kávu a sušenky, děti si mohou malovat a hrát, když se věnujeme rodičům,“ vysvětlila Olena.
Poradenství všeho druhu
Utečenci zde najdou pomoc širokého rozsahu. „Radíme při změně ubytování, děláme základní sociální poradenství, radíme s dopravou, cestou na úřady, psycholožka dělá potřebné intervence přímo na místě,“ shrnula.
Některé Ukrajinky s dětmi chodí už pravidelně a vznikají tu i nová přátelství. „Chodí sem rády, předávají kontakty dál, a tak se náš provoz rozšiřuje na větší množství osob,“ dodala Bilous.
Chystají seznamovací odpoledne
V současnosti začínají pořádat kurzy českého jazyka. „Je velký zájem, aktuálně máme kapacitu plnou,“ řekla. Ve středu 4. května na popud jedné starší dámy přímo v prostorách Slávie pořádají akci Čaj o páté. „Pozveme lidi, aby se seznámili, sdíleli starosti a radosti, a každý přinese něco dobrého,“ naznačila.
S nápadem přišla Ukrajinka, která v Budějovicích nikoho neznala. „Přišla taková akční babička plná energie, že už tu bydlí měsíc a pořád je sama. Dcera chodí do práce a ona se doma nudí. Byla potěšená, že nás našla a že sem může chodit. Chtěla se s někým dalším seznámit a spřátelit, pomáhat nám, takových lidí si moc vážíme a bylo by fajn, kdyby jich bylo více,“ popsala.
Volnočasové aktivity pro děti
Sponzoři jim vyrobili i placky s vlastním logem, mírovou holubicí, které rozdávají. Zájem je i o volnočasové aktivity. „Chceme na léto zajistit nějaké tábory pro ukrajinské děti, chceme oslovit sportovní kluby a dům dětí a mládeže, abychom mohli vytvořit ucelenou nabídku a pomoci s integrací před letními prázdninami. Plánujeme kroužek gymnastiky a kreslení,“ doplnila další členka týmu Natalija Herman.
Nabídla se jim také odbornice na projekty z Oděsy. „Přijela minulý týden, nabídla nám pomoc, slíbila připravit adaptační tréninky a jejich metodiku,“ prozradila další plán. „Mělo by jít o semináře, mohli bychom si pak s kolegy z ostatních komunitních center předávat zkušenosti,“ míní.
Potravinová banka Jihočeského kraje a Český červený kříž věnoval centru balíčky potravin a hygienických potřeb. „Nábytková banka zase přispěla vybavením místnosti, díky sponzorským darům chystáme dokoupit další vybavení, aktuálně by se nám hodily pro maminky dvě použité žehličky a pro děti starší kola, koloběžky, či nějaké míče na hry, kdyby měl někdo zájem takové věci darovat,“ popsala Natalija.
Řeší všechny běžné problémy
V centru funguje internet na několika počítačích, když někdo potřebuje vytisknout nějaké dokumentu, může je poslat nebo přinést na nějakém úložišti. „Když nějaký problém nemůžeme vyřešit sami, nasměrujeme je na další odbornou pomoc,“ dodala s tím, že poptávka je nyní po kurzech češtiny, práci, školách a školkách. „Hodně hledají lékaře kvůli vstupním prohlídkám do zaměstnání, práci, či brigádu a často teď shání náhradu za dočasné krátkodobé ubytování,“ přiblížila Herman.
Problémy jim dělá i doprava, hledají různé úřady, potřebují asistenci při vyřízení žádostí o dávky a žádají recertifikaci, přeložení dokladů o vzdělání apod.
Z KACPU do centra přišel pomáhat také překladatel a sociální pracovník Adam Popenko. „Na letišti už je menší koncentrace lidí, potřebuji něco dělat, a tady jsem se uplatnil,“ smál se. Účastnil se i intervence mimo centrum. „Šlo o ženu, která si přivezla nejen své děti, ale i syna svého bratra, a bylo na tom velmi psychicky špatně, proto jsme za nimi do penzionu jeli i s psycholožkou Annou,“ zmínil.
Všichni uprchlíci se podle koordinátorů z centra těší, až válka skončí a budou se moci vrátit domu. „I když obnova všeho bude těžká, domov je domov. V jižních Čechách se jim moc líbí a za všechnu pomoc jsou velmi vděční, Jihočeši jsou příjemní a co potřebují, s tím jim pomohou,“ uvedli.
Se vším pomohl magistrát
Prostory a záštitu poskytlo město České Budějovice. Již dříve o centru informoval náměstek primátora pro sociální věci a školství Tomáš Chovanec. „Jde o bezpečný prostor pro uprchlíky, kde mohou získat potřebné informace, potkat se s krajany a trávit společně nějaký čas i s dětmi,“ sdělil. Plánovány jsou podle něj společné volnočasové aktivity s českými dětmi. „Půjde o výtvarné a tvořivé činnosti v Rabenštejnské věži, které se budou konat v odpoledních hodinách,“ upřesnil.