Program nazvaný Ukrajinské Vánoce, který začíná ve středu od 18 hodin v českobudějovické Literární kavárně Měsíc ve dne, nabídne návštěvníkům vánoční ukrajinské koledy a vyprávění o jejich zvycích. Návštěvníci komponovaného večera mohou ochutnat i tradiční vánoční speciality, které Ukrajinci o Vánocích chystají.


„Vánoční program připravili Ukrajinci, kteří zde v Českých Budějovicích a v jižních Čechách žijí a pracují,“ říká vedoucí Multikulturního centra Diecézní charity České Budějovice Ruslan Zassiedko. „Představí se zde náš kostelní sbor, který zazpívá vánoční koledy i další písně, které se v období Vánoc v kostele zpívají.“ Na návštěvníky čeká i promítání fotografií, které zachycují vánoční zvyky a lidové obyčeje na Ukrajině. „Připravíme pro hosty také ochutnávku tradičního ukrajinského vánočního jídla a těm, kterým bude chutnat, rádi prozradíme i recept,“ slibuje Ruslan Zassiedko, který vede řecko–katolickou farnost v Českých Budějovicích.

Cyklus pokračuje

Program Ukrajinské Vánoce je vyvrcholením celoročního cyklu, který v kavárně připravovali pracovníci a dobrovolníci Diecézní charity.
„Díky vstřícnosti majitelky literární kavárny Elišky Štěpánové se zde mohli návštěvníci našeho pravidelného cyklu dozvědět napříkad o pomoci sirotkům v Bělorusku či o záchraně židovského hřbitova v Hartmanicích na Šumavě,“ prozrazuje Taťána Boušová z Diecézní charity. „Večery s Charitou se konají i příští rok každou druhou středu v měsíci a vstup na ně je volný“ dodává Boušová.