Nové umělecké centrum Spojené boršovské ateliéry vzniklo před pár dny v Boršově nad Vltavou. Představuje obrazy a plastiky akademického sochaře Petra Fidricha i fotografie historika a publicisty Ivo Hajna a fotoreportéra Deníku Jaroslava Sýbka.Slavnostní vernisáž se uskutečnila v sobotu odpoledne.

„Tato akce se jmenuje Vítání jara pod boršovskou věží. Udělala se tady taková expozice pro lidi, kteří patří do okruhu našich známých. Vaříme tady i pivo a děti si mohou vyzkoušet udělat sošky z hlíny,“ popsal Petr Fidrich a dodal, že tato událost je jednou z prvních akcí, které se budou letos dělat v Boršově na oslavu výročí 750 let od první písemné zmínky o obci. Na konci léta by tu rád uspořádal i dřevosochařské sympozium, záleží však na tom, kolik se mu podaří shromáždit peněz. Pomoc s jejich obstaráváním přislíbila i boršovská radnice.

„Celý tento prostor vnímám jako hřbitov ztracených nadějí. Mnoho z nás každý den pohřbívá některé své sny, představy a přání a odkládáme je až do nekonečna. Jsem strašně rád, že se vždycky najdou nějací frajeři, kteří to nevzdají a ten svůj sen dokážou dotáhnout do konce,“ zmínil při projevu starosta Jan Zeman. Doplnil, že kdokoliv sem přijde, může si odsud odnést radost a zároveň se i k něčemu inspirovat.

A kde hledají inspiraci oba fotografové? „Jezdím rád do zahraničí a rád si odsud vozím fotky. Z některých dělám třeba kalendáře a podobné věci. Mám tu snímky ze Skotska a Irska a několik portrétů,“ vysvětlil Ivo Hajn, který je mimochodem autorem několika knih o pivovarnictví a koněspřežné dráze. Jaroslav Sýbek pak představil nevšední snímky několika budějovických zákoutí.

Boršovský ležák

Mezi zvídavými návštěvníky, kteří si sem přišli vyzkoušet práci s hlínou, byla i 13letá Alena Benešová. Podle svých slov chodila v minulosti na keramický kroužek, ale teď už s hlínou asi dva roky nepracovala. „Ještě nevím, co přesně to bude, ale asi miska. Musím to taky nějak ozdobit,“ svěřila se školačka, jejíž dílo záhy všichni pojmenovali „dědova mísa.“ To se však Alence moc nelíbilo. Ve volném čase ráda maluje, nejraději prý šaty a postavy.

Její 12letá kamarádka Anna Bednářová vytvářela pro změnu jakousi pyramidu. „Byla to hora, kolem které se točil had. Zabralo mi to asi dvě hodiny. Chtěla jsem udělat takovou šipku, ale moc se mi to nepovedlo. S hlínou jsem už asi dva roky nedělala, naposledy někdy ve třetí třídě,“ zmínila Anička.
Mezi dospělými návštěvníky byl velký zájem o vaření piva – pravého boršovského ležáku. Na jeho ochutnávku si teď však budou muset počkat nejméně tři měsíce. „První várku jsme slili a teď děláme druhou. Pak se to všechno slévá ještě dohromady, aby to bylo pořádně vylouhované,“ nastínil technologický postup Milan Zadražil z Chýnova, který měl na starosti míchání.

Do areálu, kde ateliéry stojí, se přistěhoval Petr Fidrich asi před rokem.Vystavené exponáty prý tvoří tak setinu jeho tvorby. Stálou expozici má v Pohádkovém domě v Českém Krumlově a jeho díla jsou k vidění i na mnoha jiných místech v republice. Kromě keramiky pracuje i se dřevem, sklem a kovem. „Některé věci, které tu mám, jsou staré několik let, jiné třeba jen rok. Toto považuji za takovou seznamovací akci pro veřejnost,“ uzavírá Fidrich.