Českobudějovický hřbitov u svaté Otýlie byl vybudován v letech 1887 až 1889 a vysvěcen 23. 4. 1889. V sousedství hlavní brány, orientované do Pražské třídy, byly umístěny historizující objekty márnice a obřadní síně, která byla 1891 upravena na kapli svaté Otýlie. Podle kaple byl posléze označován celý hřbitov. Je zde pochována řada významných osobností spojených s Českými Budějovicemi.
V Českých Budějovicích nahradil zmíněný hřbitov v té době poslední sloužící civilní hřbitov u kostela svatého Prokopa a svatého Jana Křtitele na území někdejších Budivojovic. Po zrušení obou hřbitovů uvnitř města totiž sloužil tento hřbitov v letech 1784 až 1889 jako jediný civilní hřbitov pro město a některé okolní vsi. Poslední pohřeb se zde konal 23. 4. 1889, pak byl hřbitov zrušen. Tento týden ale připomněla iniciativa Rozsviťmě staroměstký hřbitov všechny, kteří zde navěky odpočívají, zapálením svíček v areálu hřbitova.
close info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Hřbitov u sv. Otýlie v Českých Budějovicích.Jiří Pomeje, herec a producent, který odešel do hereckého nebe v roce 2019 ve věku 54 let, pocházel z Českých Budějovic a pochován je na hřbitově sv. Otýlie v jihočeské metropoli.
Jiří Pomeje, herec a producent, který odešel do hereckého nebe v roce 2019 ve věku 54 let, pocházel z Českých Budějovic a pochován je na hřbitově sv. Otýlie v jihočeské metropoli. Jiří Pomeje se na počátku kariéry věnoval především tanci, z toho deset let závodně. Účinkoval i v baletu Jihočeského divadla, kde nastudoval představení Borise Asafjeva Bachčisarajská fontána.
V roce 1988 absolvoval DAMU. Poté si zahrál v televizních pohádkách, seriálech i filmech. Věnoval se i produkci filmů.
close info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Hřbitov u sv. Otýlie v Českých Budějovicích.Miroslav Tetter byl politikem a přírodovědcem. Primátorem Budějovic byl v období 1998 až 2006 a znovu od června do listopadu 2010. Zemřel v roce 2021 a je pochován na hřbitově sv. Otýlie.
Miroslav Tetter byl politikem a přírodovědcem. V komunální politice začal po roce 1989 působit za KAN (Klub angažovaných nestraníků). Byl zastupitelem Jihočeského kraje, primátorem Budějovic v období 1998 až 2006 a znovu od června do listopadu 2010, předtím v letech 1992 až 1998 náměstkem primátora.
Vystudoval obor biologie a chemie se specializací na botaniku na Přírodovědecké fakultě Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita). Habilitoval se na Vysoké škole zemědělské v Praze (dnes ČZU v Praze). Patřil mezi vedoucí pracovníky na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích, kde byl vedoucím katedry rostlinné výroby a posléze biologie. Poté, kdy se škola transformovala v Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity, se stal prorektorem pro vědu a poté vedoucím katedry ekologie. Zemřel v roce 2021 a je pochován na hřbitově sv. Otýlie.
close info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Hřbitov u sv. Otýlie v Českých Budějovicích.Otakar Svoboda, politik a první český starosta Českých Budějovic. V červnu 1919 byl zvolen starostou Českých Budějovic a v této funkci setrval do 1923. Zemřel v roce 1930 v Českých Budějovicích a pochován je na
Otakar Svoboda, politik a první český starosta Českých Budějovic byl původně truhlářem a účastnil se národněsociálního hnutí ve Vídni. Později se stal úředníkem a následně i ředitelem Okresní nemocenské pojišťovny v Českých Budějovicích. V letech 1915 až1918 byl jednatelem Národní jednoty pošumavské. V říjnu roku 1918 byl jednatelem Národního výboru ustaveného v Českých Budějovicích při pádu Rakousko-Uherska, pak se stal místopředsedou městské správní komise. V červnu 1919 byl zvolen starostou Českých Budějovic a v této funkci setrval do 1923. V období 1919 až 1923 působil jako předseda správní komise Městské spořitelny a v letech 1928 až 1930 byl předsedou jejího ředitelství. Od 1929 byl poslancem Národního shromáždění za Československou stranu národněsocialistickou. Zemřel v roce 1930 v Českých Budějovicích a pochován je na hřbitově sv. Otýlie.
close info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in Hřbitov u sv. Otýlie v Českých Budějovicích.Bohuslav Jeremiáš byl hudebním pedagogem, skladatelem a hudebním organizátorem. Zemřel v roce 1918 a je pochován na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.
Bohuslav Jeremiáš byl hudebním pedagogem, skladatelem a hudebním organizátorem. Podle Encyklopedie města Českých Budějovic působil původně jako učitel ve východních Čechách. Povolání opustil a po studiu na varhanické škole se stal ředitelem kůru v Písku. Od 1906 byl ředitelem české matiční hudební školy v Českých Budějovicích. Zasloužil se o stavbu nové budovy hudební školy a pozvedl ji na pozoruhodnou umělecko-pedagogickou úroveň, takže se brzy stala vzorem pro zakládání hudebních škol jako tzv. jihočeská konzervatoř. Učil zpěvu na středních školách, byl sbormistrem pěveckého sboru Hlahol, působil v reformním hnutí církevní hudby, komponoval v duchu smetanovské tradice (písně, sbory, chrámovou hudbu), vytvořil metodicky cenné moderní učebnice. Jeho synem byl Otakar Jeremiáš, violoncellista, skladatel, dirigent po němž je pojmenována v Českých Budějovicích koncertní síň.
Bohuslav Jeremiáš zemřel v roce 1918 a je pochován na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.
Jan Valerián Jirsík byl čtvrtým českobudějovickým biskupem (1851 - 1883) a jeho jméno dnes nese gymnázium, které jako první české ve městě založil. Pocházel z Kácova v Posázaví z nezámožné rodiny. Podle Encyklopedie města Českých Budějovic působil jako kněz postupně na různých místech, až se stal v Praze kazatelem u svatého Víta. V roce 1848 byl delegátem pražského Slovanského sjezdu. Dne 1. listopadu 1851 byl v Českých Budějovicích slavnostně intronizován jako biskup. V novém úřadě věnoval pozornost vzdělávání a úrovni kněžstva, důsledně navštěvoval jednotlivé farnosti a organizoval oslavy diecézních i celonárodních církevních jubileí. Nejznámějším počinem Jana Valeriána Jirsíka je dnes založení českého gymnázia v Českých Budějovicích roku 1868 v sousedství budovy studentského semináře pro chudé chlapce, který založil na Pražském předměstí již 1853 (shromážděné prostředky umožnily výstavbu i seminárního kostela svatého Václava). Podporoval vznik a činnost i dalších českých škol. Zemřel roku 1883 v Českých Budějovicích a je pochován v biskupské hrobce na českobudějovickém staroměstském hřbitově u kostela svatého Prokopa a svatého Jana Křtitele.