Venkovní expozice představitel zakladatel stejnojmenného spolku a hlavní iniciátor festivalu sochař Michal Trpák, zmínil mimo jiné, že akce se každoročně koná za podpory města a letos na ni přispělo částkou 600 tisíc korun.

Návštěvníky vernisáže přivítala náměstkyně pro kulturu Zuzana Kudláčková s tím, že město podporuje Umění ve městě  rádo. „Budeme šťastní, pokud se Umění ve městě bude rozvíjet a zapouštět kořeny nejen v Budějovicích, ale napříč krajem. Jde o formu kultivace veřejného prostoru a těšíme se na obdivovatele umění z celé republiky,“ podotkla s tím, že sochy budou k vidění až do 1. října.

Úplně nová socha

„Rádi budeme dále zahušťovat veřejný prostor uměním,“ usmíval se Michal Trpák a zval k prezentaci i ostatní přítomné autory. „Letos se na Umění ve městě podílelo 22 autorů, z toho 18 je k vidění právě v Budějovicích. Přímo pro festival vznikla socha Veroniky Psotkové v Panské ulici,“ dodal Trpák s tím, že jde o plastiku z pletiva Můj mazlíček, kde spojila paralelní vesmíry v jeden - s vírou, že pro jinou civilizaci bude člověk přítelem.

Socha Cake Tower na Lannově třídě a nerezový kůň na náměstí v Českých Budějovicích.
Umění ve městě letos ozdobí také krajinu. Zavítá na deset míst na jihu Čech

Na hotelu Budweis sedí obří železný rybář Jakuba Flejšara, soutok Vltavy a Malše na Zátkově nábřeží ozdobilo zrcadlící se srdce z nerezové oceli Lukáše Raise, jehož propletené lesklé tepny doplňují hladiny obou řek. Na Piaristickém náměstí by se měla objevit 2. července socha Jana Dostála Flow. Zahrady Dominikánského kláštera skrývají malý křehký objekt Budějovický Orb od Christophera Robina Hewitta. V pátek 16. června Sokolský ostrov ozdobí dílo Josefíny Jonášové Super Stars 2023.

Ve tmě svítí

V parku Háječek vedle planetária přistály skutečné Paralelní vesmíry od Diany Winklerové. „Budu ráda, když se lidé přijdou podívat. Instalace má v sobě světelné zařízení, objekt bude svítit po setmění od pátku 16. června,“ podotkla autorka.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Na Zlatém mostě by se měla objevit do dvou týdnů socha Zdeňka Chmelaře Brána-Portál. „Novinkou je malá mobilní obrazárna, kde budeme po dobu léta vystavovat obrazy více autorů. Ta bude na náměstí a na rohu Široké a Kněžské ulice od 16. srpna,“ doplnil Michal Trpák. V parku Dukelská lze obdivovat Památník neznámé astronautky od Ondřeje Svobody.

Obří filtr i srdce

Kulturní prostor Žižkárna hostí abstraktní dílo Nahota na veřejnosti, které ztvárnila jako obří filtr Eliška Perglerová. „Socha je interaktivní, na vlastní nebezpečí,“ vysvětlila autorka. Obří lidské srdce na Lannově třídě pochází z dílny další Veroniky Durové. „Chtěla bych moc poděkovat, že moje Vidění srdcem bylo umístěno na tak krásném místě. Má osm set kilo a je z betonu. Doufám, že potěší všechny kolemjdoucí,“ zmínila sochařka.

Socha Torzo psa od Adama Velíška změnila prostor před Divadlem Oskara Nedbala v Táboře v rámci projektu Umění ve města 2022.
Umění ve městě překvapuje i v Táboře. Betonoví psi hlídají divadlo

Ve Veselí nad Lužnicí u kulturního domu najdou milovníci umění Ochránkyni ukrajinské autorky Ani Svami a Meziprostory od Michala Illo. Mapku s umístěním děl a další podrobnosti o festivalu lze najít ZDE