Letošní třináctý ročník chce podle Michala Trpáka, zakladatele výstavy, jehož dílo v ulicích také uvidíte, více přiblížit současné umění lidem. Po 3D tisku přichází na řadu téma „aqua“ neboli voda. „Je často skloňována z pohledu jejího nedostatku a sucha. Také voda, řeka propojuje i města jihočeského kraje, kde vystavujeme,“ objasňuje nápad s tématem Michal Trpák. Téma se projevilo i při výběru exponátů. „Díla většinou přímo s tématem vody pracují, nebo jsou v jejím kontextu instalovány třeba na pontonu,“ vysvětluje Michal Trpák.

Účastní se města:
České Budějovice
Hluboká nad Vltavou
Veselí nad Lužnicí
Týn nad Vltavou
Bechyně
Lipno nad Vltavou

Výstava se bude letos konat v šesti lokalitách, uvidíte 27 instalací od 25 výtvarníků. Mezi nimi budou známá jména. Na dvorku Rabenštejnské věže se budete moci usadit na betonovo-keramické Sedáky Alexandry Koláčové, v areálu hlubockého muzea Ohrada bude k vidění dřevěný Rybář Jaroslava Róny, v Lipně nad Vltavou bude vystavovat Vladimír Franz. Někteří umělci se zúčastnili poprvé jako architekt Mirek Vodák. Prohlédnete se dílo i umělce ze zahraničí, a to od syrského architekta Lorana Assada. Například graffity Jakuba Štarka na bývalý tepelný výměník na Zavadilce vznikne přímo pro tuto výstavu. „Některá další díla budou poprvé představena v rámci Umění ve městě, například socha od Tomáše Medka,“ uvádí dále k výstavě sochař Michal Trpák.

Při zahájení čeká také rozjezd projekt Rabenštejnská 2020, který Michal Trpák naplánoval do Rabenštejnské věže a okolí. Jedná se o nový kreativní prostor, jehož součástí je nová galerie R2020, která s Uměním ve městě zahájí svou činnost. Dále zde bude art design shop, výtvarné a tvůrčí dílny či 3D studio.

Na vernisáži, která se koná v úterý 2. června v 17 h před Rabenštejnskou věží, začne také v rámci Umění ve městě v galerii R2020 výstava Petra Nikla s názvem Z jedné vody načisto. V přízemí galerie si od 18 h prohlédnete rozpíjené tušové obrazy.