V červnu se sešli vyznavači japonského bojového umění Kyusho na semináři už podeváté. „Poslední dva ročníky byly charitativní. Rozhodli jsme se, že si trochu vylepšíme karmu. Loni jsme dali peníze na podporu onkologicky nemocných dětí, letos jsme se rozhodli podpořit Nadaci policistů a hasičů,“ řekl Zdeněk Vidlák, policista z obvodu Lipno nad Vltavou.

K bojovému umění, které pomocí dobře mířených úderů paralyzuje protivníka, aniž by ho zranil, a které mu pomáhá i v práci, se policista dostal prý přes svůj zájem o akupunkturu. Peníze předal spolu s kolegou v boji Petrem Němcem řediteli Nadace policistů a hasičů Vladimírovi Šuterovi. Ten se postará, aby 19 tisíc korun doputovalo k vdovám a dětem po tragicky zesnulých policistech a hasičích nebo do rukou těch, kteří jsou těžce zranění a nemohou už službu vykonávat. „Taková iniciativa je velmi neobvyklá a částka, když uvážíme, že ji darují jednotlivci, je nebývale vysoká,“ řekl Vladimír Šutera při slavnostním předávání.

Nadace policistů a hasičů vznikla před šestnácti lety. Jedním z imulsů pro její vznik byla tragická událost v Protivíně v roce 2001. Při ní byli zastřeleni dva policisté Daniel Stýlbo a Ivo Marek a vážně postřelen jejich kolega. Nadace se od té doby stará i o vdovy a děti po těchto policistech.

„Dnes se staráme o 300 lidí. Jsou mezi nimi manželky, děti a postižení policisté a hasiči. Dětem platíme životní a stavební pojištění. Podporujeme je při studiích a pomáháme jim najít si práci a postavit se na vlastní nohy. Lidé, kteří mají za sebou tragédii, potřebují podporu materiální a ještě více tu psychickou, aby se necítili, že jsou na to sami,“ vysvětlil Vladimír Šutera.

Začátky nadace nebyly jednoduché. Trvalo to šest let, než si postupně vybudovala důvěru institucí. Dnes ji někteří policisté podporují pravidelně tím, že si nechávají strhávat částku přímo z výplaty. „Loni jsme rozdali osm milionů korun. Jedno dítě ročně podpoříme stovkou tisíc korun,“ dodal ředitel nadace.