Jedno z nejprestižnějších zasedání ministrů zahraničí všech členských států Evrospké unie se bude konat právě v Hluboké nad Vltavou.


Seznam jedenácti míst pro ministerská jednání v době českého předsednictví EU již schválila česká vláda. „Většina z nich nebude v metropoli, což je model, který volila většina předsedajících zemí. Chceme ukázat, že Česká republika není jen krása Prahy,“ potvrdil vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.


Hluboká nad Vltavou je pro summit připravena už nyní. „Již před půl rokem byli na Hluboké lidé z Úřadu vlády a ministerstva zahraničních věcí a mapovali terén. Požadovali dvě stě pokojů ve čtyřhvězdičkových hotelech a měřili velikost jednacích síní,“ řekl starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Všechny hotely jsou zamluvené

„Ihned po schválení termínu zasedání vládou volali z Úřadu vlády, abychom objednali všechny hotely, aby se nestalo, že je někdo spekulativně objedná a prodá je vládě dráž. Ale všichni majitelé hotelů projevili pro situaci porozumění a poslední březnový termín v roce 2009 zablokovali pro nás,“ dodal Jirsa.
Zasedat budou evropští politici na zámku ve velké jídelně a v prostorách Alšovy jihočeské galerie. Dostatek lůžek v luxusních hotelech doplní čtyřhvězdičkový Podhrad, který právě soukromý investor buduje.


Starosta pevně věří, že Hluboká nad Vltavou prestižní zasedání zvládne. „Máme řadu zkušeností s pořádáním konferencí a Hluboká má tu výhodu, že je poměrně malá, a tak i z bezpečnostních hledisek se ministři dají lépe ohlídat než například v Praze,“ dodal Jirsa.