„Já sám jsem byl na odběru poprvé a popravdě řečeno, ani jsem neznal odpověď na otázku, proč jsem nepřišel někdy dřív. Zkrátka jsem dosud o tom, že se stanu dárcem krve, nepřemýšlel,“ přiznal ředitel Správy Jihočeského kraje Policie ČR Radomír Heřman.

Dobré jméno

Mezi dobrovolné dárce krve se zařadil až v rámci akce Jdeme dát krev policisté a hasiči. Akce má jednak podpořit samotné dobrovolné dárcovství, jednak i dobré jméno obou bezpečnostních sborů mezi obyvateli.

V nich je jen na českobudějovickém okrese 316 pravidelných dárců, ve středu přibylo dalších 25, kteří si odbyli premiérové odběry. Na jihu Čech se navíc stejná akce chystá také v písecké a jindřichohradecké nemocnici.

„Krve nemáme nazbyt, potřeba dárců stále roste. V letních měsících, o svátcích či při hromadných dopravních haváriích se stává, že dárce musíme shánět a rušit jejich soukromí, je tedy dobře, že přibývají noví,“ těší primáře transfúzního oddělené českobudějovické nemocnice Petra Biedermanna.

Stejně jako ředitel úseku zdravotní péče pro interní obory Ivan Vonke se domnívá, že příkladnou spolupráci hasičů a policistů ovlivňuje fakt, že jsou poměrně často vystaveni dramatickým situacím a vidí lidi ve stavu, kdy o jejich záchraně rozhoduje každá minuta.

„Spousta lidí by bez toho, že dostanou rychle kvalitní krev, neměla šanci přežít. Fakt, že jim krev můžeme dát stojí na lidech, kteří se ji dobrovolně rozhodli poskytnout. Sluší se jim poděkovat za nemocnici, ale i za pacienty, kteří krev potřebují,“ míní Vonke.