Přímo pro festival vznikly veřejné intervence ze skla od studentů ze zlínské univerzity Tomáše Bati. Téma festivalu inspirovalo k tvorbě Dianu Winklerovou, Josefínu Jonášovou, Zdeňka Chmelaře či Michala Illa. Olomoucký sochař Jan Dostál poprvé veřejnosti ukázal své velkoformátové ocelové Flow. Novinkou je i obrazová galerie, která v sobě spojuje 3D tištěný květináč z betonu a prosklené vitríny jako výstavní prostor pro originální obrazy, grafiky či reliéfy.

Další unikát festivalu na diváky a návštěvníky teprve čeká. Jde o jedinečnou mobilní galerii, která vznikne z 12metrového lodního kontejneru. Poprvé bude představena ve čtvrtek 17. srpna na náměstí Přemysla Otakara II. Lodní kontejner se díky novým proskleným stěnám promění v neotřelý výstavní prostor. Svoji funkci bude mít i střecha kontejneru, která bude moci být variabilně využívána jako pódium, terasa, vyhlídka či jako další výstavní plocha pro exteriérové sochy a instalace. Zajímavostí je i proměna jedné z bočních stěn na živou zelenou stěnu.

Při úsvitu i o půlnoci. A zdarma

Ta je další premiérou: bude se totiž jednat o první 3D tištěnou zelenou stěnu z betonu. „Vytvořili jsme první 3D tištěnou betonovou zelenou stěnu na světě. Jedná se o zcela unikátní produkt, který v sobě spojuje hned tři myšlenky  – sochařství, 3D tisk betonu a zelené budovy. Tohle spojení nám otevírá nové možnosti. Díky 3D tisku můžeme vytvořit organické tvary na zakázku a lidé si mohou navrhnout vlastní zelený prvek přesně podle svých představ," komentuje tuto novinku Jan Musil ze společnosti Liko-s, díky níž zelená stěna vznikla. Společnost Liko-s se zaměřuje na vytváření a podporu projektů, které přináší přírodu blíže k lidem a specializuje se právě na ozeleňování budov skrze živé stěny a fasády. Samotný návrh a 3D tisk stěny realizuje přímo v Budějovicích ateliér Scoolpt, který před třemi lety vytiskl první 3D tištěný dům.

Umění ve městě přemění lodní kontejner na unikátní mobilní galerii, která bude putovat po českých městech, možná i světových.Umění ve městě přemění lodní kontejner na unikátní mobilní galerii, která bude putovat po českých městech, možná i světových.Zdroj: Vizualizace: Umění ve městě

Díky umístění ve veřejném prostoru tak jde o první galerii, která je určena skutečně všem. I těm, kteří zrovna nejsou běžnými návštěvníky výstavních síní. Výstavy uvnitř budou dobře viditelné zvenčí, jde tedy navíc o galerii přístupnou kdykoliv, při úsvitu i o půlnoci. A zdarma.

Trpákovo Akvárium

Jako první bude uvnitř galerie instalace Akvárium od budějovického sochaře Michala Trpáka, který je zakladatel celého festivalu i tvůrce myšlenky mobilní galerie. „Naše mobilní galerie nabízí iracionální a emotivní svět výtvarného umění v prostředí racionálního zrychleného městského prostředí. Fyzická forma umění v proskleném obalu chce na malou chvíli vytrhnout diváka z jeho spěchu,“ popisuje Michal Trpák důvod, co ho přivedlo k nápadu realizace mobilní galerie. „Někoho potěší, někoho překvapí, možná urazí nebo naštve. A to je správně. Umění je především o emoci,“ dodává sochař.

Galerie bude snadno transportovatelná – tak jako lodní kontejnery – a tak realizátoři věří, že propluje po Budějovicích i dalšími městy a obcemi u nás, ale i v Evropě. Prezentovat bude současnou českou kulturu. umění či design.

Alena Doležalová