Společenská odpovědnost je v současné době často skloňovaným pojmem a její důležitost si uvědomuje také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Ta má principy udržitelnosti ukotveny ve svém strategickém záměru a v současnosti je naplňuje prostřednictvím několika úspěšných projektů.

K řízení provozu v jihočeské metropoli (na snímku křižovatka Nádražní - Jírovcova) má přispět nový systém.
Budějovice koupí za sto milionů kamery. Budou hlídat křižovatky i přestupky

Stěžejní je zejména instalace fotovoltaických systémů na budovy několika fakult univerzity, rektorátu a akademické knihovny. Na tento projekt se univerzitě podařilo získat dotace přes 15 mil. Kč. Fotovoltaickými systémy, které byly hrazeny částečně ze zdrojů Fakulty rybářství a ochrany vod (FROV JU) a MŠMT, jsou opatřeny také střechy Genetického rybářského centra a Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického FROV JU.

Jihočeská univerzita investuje do moderních technologií šetrných k životnímu prostředí.Jihočeská univerzita investuje do moderních technologií šetrných k životnímu prostředí.Zdroj: Archiv Jihočeské univerzityUniverzita podporuje také projekty zabývající se úsporami energií. „Například Zdravotně sociální fakulta investuje do modernizace osvětlení téměř půl milionu korun,“ upřesňuje Ing. Michal Hojdekr, MBA, prorektor pro rozvoj Jihočeské univerzity.

S ohledem na stále se zvyšující spotřebu pitné vody nejen pro provoz, ale i pro výzkum a výuku, byl v roce 2021 řešen projekt s rozpočtem 1,2 mil. Kč na vybudování vrtaných studní pro potřeby experimentálních pracovišť FROV JU. Studny byly vybudovány pomocí ekologicky šetrné metody a jsou vybaveny nezbytnou technologií pro úpravu kvality vody, která umožní nahrazení vody pitné vodou užitkovou, a to i s ohledem na zásadní požadavky na její kvalitu.

Stavba dálnice D3 si vynutí místní objížďku v Novohradské ulici v Českých Budějovicích od 17. ledna do října 2022. Na snímku vizualizace budoucí dálnice.
U Budějovic si řidiči vyzkoušejí první kousek budoucí dálnice, podívejte se

Ke snížení uhlíkové stopy univerzita přispívá mimo jiné také využíváním elektromobilů. V letech 2020 a 2021 byly na FROV JU pořízeny dva elektromobily Škoda CitigoE iV a jeden elektromobil Volkswagen e-Up!. „Další dva vozy e-Up! mohou nově využívat také zaměstnanci rektorátu a Dětské skupiny Kvítek. Na pořízení těchto vozů a dobíjecích stanic získala univerzita prostředky z Národního programu Životní prostředí,“ doplňuje Michal Hojdekr.

Solární lavička v LitoměřicíchPrvní solární lavičku v Česku pořídily v roce 2016 Litoměřice. Umí dobít telefon, tablet, čtečky i fotoaparáty. Zdroj: Deník/Karel Pech

V souladu se Strategickým záměrem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích bude v roce 2022 realizován pilotní projekt s názvem Smart, udržitelná JU – etapa I. „Cílem projektu je mimo jiné vybudovat v kampusu univerzity takzvané chytré lavičky, které díky využití solární energie umožní nabití mobilních telefonů a notebooků. Zároveň budeme letos usilovat o členství v rámci Asociace společenské odpovědnosti, která je největší iniciativou tohoto typu v republice,“ říká Michal Hojdekr.