V pátek evidovali hygienici v Českých Budějovicích čtrnáct případů úplavice. V pondělí už to bylo více než dvakrát tolik. Zatím je potvrzeno třicet nemocných. „Můžeme hovořit o epidemii,“ připustila pro Deník MUDr. Marcela Fryšová, epidemioložka Krajské hygienické stanice (KHS) v Českých Budějovicích.

Bolesti břicha, horečky a průjmy, které mohou být příznakem bacilární úplavice, sužují ale mnohem více lidí. „Klinické příznaky infekčního onemocnění uvádí podle dosavadních informací asi sedmdesát osob,“ uvedl v pondělí MUDr. Zdeněk Velikovský, ředitel KHS.

Jako nejpravděpodobnější cesta přenosu onemocnění se jeví bramborový salát, který měli nemocní konzumovat v jídelně Pavlač v Hlinské ulici v krajském městě.

V jídelně se stravují i zaměstnanci okolních firem a veřejnost. Jeden nebo dva případy úplavice evidují hygienici i mimo okres České Budějovice a mohlo by to souviset. U zaměstnanců jídelny ale zatím laboratorní testy úplavici neprokázaly.

„Budou mít ještě opakované vyšetření,“ zmínila Marcela Fryšová k následujícím krokům hygieniků.

Devatenáct lidí vyhledalo pomoc v českobudějovické nemocnici. Šest z nich tam dokonce bylo hospitalizováno, ale v současnosti již v nemocnici nejsou. „Po konzultacích s hygieniky byli pacienti propuštěni do domácího léčení,“ uvedl k tomu tiskový mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Počty prokázaných onemocnění se mohou podle hygieniků ještě zvýšit.

Úplavice asi přibude

České Budějovice – Počty prokázaných onemocnění bacilární úplavicí se mohou na Českobudějovicku ještě zvýšit. Přibývá i osob s klinickými příznaky. „Stále ještě monitorujeme nové případy,“ řekl k tomu Deníku MUDr. Zdeněk Velikovský, ředitel Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. „Zdroj nákazy je dosud neznámý,“ dodal Velikovský.

Hygienici ale soudí, že nemocní se nakazili z bramborového salátu, který se v jídelně v Hlinské ulici připravoval. Zelenina i brambory se podle personálu vařily. Vyšetření zaměstnanců zatím bylo negativní. Kde se tedy bakterie úplavice vzaly zatím není zodpovězeno. Výpovědi pacientů se ale protínají v tom smyslu, že konzumovali zmíněný salát.

Jídelna bude ještě nejméně tento týden uzavřena a hygienici zde chystají další testy po provedené dezinfekci.