V lepším případě mizerný obraz i zvuk, v tom horším pouhé zrnění sledují již druhý týden diváci Primy na jihu Čech. Ti kteří program přijímají v analogovém režimu z vysílače na Kleti, budou mít smůlu prakticky celé prázdniny.

„Poslala jsem manžela na střechu, aby zkontroloval anténu,“ líčí svou první reakci Miloslava Havelková ze Štěpánovic. „Máme Kleť na dohled, přesto je příjem špatný,“ přidává zkušenost Borovanských Karel Janda.

„Ani v Budějovicích se na to nedá dívat,“ shodují se obyvatelé krajského města. Také oni v nejednom případě zkoumali, zda nemají závadu doma. „Ze začátku jsem si myslela, že máme poruchu na společné anténě. Zašla jsem si do Prioru zjistit, jaký obraz mají na vystavených televizorech, prodavač mi sdělil, že přijímají obraz přes satelit, ale že u něj doma je na tom stejně jako já. Náhodný nakupující mi řekl, že je na tom stejně,“ líčí své pátrání Helena Scheicherová.

Zhoršený příjem signálu všech programů má na svědomí příprava jihočeského vysílače na spuštění dalšího digitálního multiplexu. Zatímco ostatní programy lze i přesto v analogovém vysílání chytit v obstojné kvalitě, Prima se pro mnohé diváky změnila v pohled do mraveniště.

„Tento problém ale není spojen s výměnou anténního systému, protože signál Primy není šířen z části stožáru, které se výměna týká,“ vysvětluje tisková mluvčí Primy Jana Kocová.

Podle ní 33. kanál z Kleti, kde vysílá Prima analogový signál pro jižní Čechy, ruší nově spuštěný vysílač DVB-T Multiplexu 1 na Javořici. „Tento vysílač je provozován s vysokým výkonem, takže ruší i signál Primy z Budějovic. To se projevuje šumem v obraze i zvuku, případně ztrátou signálu, pokud byl už původní signál na hraně příjmu,“ dodává.

Diváci ale nepřišli zcela o možnost Primu naladit. „Doporučujeme zkusit naladit vysílač Včelná na kanále 51. Další možností by byl přechod vysílače Kleť na jiný kanál, pokud by ho ČTÚ přidělil. Další z možností je počkat v takto zasažených oblastech na spuštění DVB-T vysílání multiplexu 2 z Kleti, ke kterému by mělo dle plánu dojít koncem prázdnin,“ vyjmenovává Kocová možné varianty s tím, že analogové vysílání Primy z Kleti bude pokračovat i po rozjezdu druhého multiplexu.

Podle Marie Fianové, mluvčí Českých radiokomunikací, se analogové vysílání, a tedy i Prima, vrátí zpět do hlavní antény na Kleti až po jejích úpravách a otestování.

Silnější signál z Vysočiny. To je důvod, proč přímo pod Kletí s televizním vysílačem lidé jen stěží ladí televizi Prima. V čem ale tkví problém, jim nikdo nevysvětlil.

Diváci, kteří místo programu, na který jsou zvyklí, vidí jen zrnění, se rozhořčují nad tím, že televizní stanice nedala svým divákům včas srozumitelně vědět, že mohou mít s příjmem signálu problém.

Podle mluvčí televize Prima Jany Kocové se ale lidé přímo na televizní stanici s dotazem, stížností či žádostí o radu obracejí jen sporadicky.
„V současné době registrujeme dvanáct stížností diváků. Situaci řešíme i ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem, který registruje osm stížností. Většinou se jedná o individuální příjem, s problémem společného příjmu (STA) se zatím nikdo neozval,“ bilancuje Kocová.

Že je pro řadu diváků k ničemu i regionální vysílání, je překvapením také pro vedení Regionání televizní agentury (RTA). Ta s Primou sdílí kmitočty a také v jejím vysílacím čase se na obrazovkách objevuje jen zrnění. „Nikdo se na nás zatím neobrátil,“ krčí rameny ředitel František Lippl a dodává, že kmenové pořady lze sledovat v nezměněné kvalitě na webových stránkách agentury.

Řešením by mohl být pokus naladit Primu na 51. kanále z vysílače na Včelné. Od přelomu srpna a září pak bude k dispozici i vysílání z právě upravované antény na Kleti. Tu čeká v případě příznivého počasí zítra výměna za asistence vrtulníku. Po dokončení úprav a nutných testech pak bude schopna vysílat další programy digitálně.

„Druhý multiplex bude obsahovat digitální programy Nova, dále zmíněnou Primu, Nova Cinema, Prima Cool a TV Barrandov. Dočasně je bude vysílat na padesátém televizním kanále. Poté už Prima takzvaně zrnět nebude, doporučuji ale pořídit si set top box nebo televizi pro příjem digitálních televizních programů,“ radí Václav Jaksch ze specializované prodejny antén a satelitů.