Původně jich bylo kolem osmdesáti, dnes se jich v přírodě volně pohybuje necelá desítka.

„Lidé by v takovém případě měli volat majitelům, nebo přímo na policejní linku 158,“ uvedla policejní mluvčí Hana Millerová.

Ředitel Krajské veterinární správy SVS pro Jihočeský kraj František Kouba vysvětlil, že veterinární správa nevydala žádné povolení o odstřelu bizonů ve volné přírodě.

„Taková zpráva proběhla, ale byla falešná. K něčemu takovému nejsme kompetentní. Povolili jsme pouze porážku odstřelem ve farmovém chovu, kde mohou zvíře odstřelit a odvézt na jatka. K odstřelu může přistoupit myslivost s tím, že upozorní majitele, protože zvířata ve volné přírodě již pravděpodobně zdivočela,“ sdělil.

Nařídit odstřel nesmí ani dačický úřad, konkrétně jeho odbor životního prostředí, který se věcí zabývá. „Veterinární správa vydala stanovisko, kde říká, že uprchlí bizoni už jsou zřejmě zdivočelí. Nyní se čeká, jak celou věc bude řešit jejich majitel. Jakmile jsou hospodářská zvířata zdivočelá, tak je podle zákona o myslivosti možný jejich odstřel,“ potvrdil Lukáš Skořepa z odboru životního prostředí.

Záležitost v jiné rovině řeší také republiková policie. Policisté na dačický odbor životního prostředí podali podnět, že se mohlo jednat o týrání zvířat – to z důvodu, že majitel bizony dostatečně nezabezpečil.

Pokud úřad vyhodnotí věc jako přestupek, může majitelům farmy hrozit pokuta ve výši až padesát tisíc korun. Eva Van de Poel z Bison Ranche Rožnov záležitost komentovala stručně: „Stále pracujeme na odchytu bizonů.“ Bližší vyjádření neposkytla.