Nižší plat než obvykle dostanou někteří úředníci odboru dopravy českobudějovického magistrátu. Při kontrole se totiž zjistilo, že značnou část pracovní doby trávili sledováním internetových stránek, které s jejich prací nikterak nesouvisí. Prohlíželi erotické weby, četli bulvární zprávy a po internetu i nakupovali.

„Bylo postiženo dvanáct osob. Celkem padly pokuty v částce přesahující 60 tisíc korun,“ uvedl primátor Juraj Thoma. Vedení radnice čtyřem úředníkům zkrátilo na dobu tří měsíců osobní ohodnocení o polovinu, ostatní přišli o celé osobní ohodnocení na dobu neurčitou. Podle Thomy rozhodovalo o míře postihu to, jak často a které stránky navštěvovali. „Všem byla navíc udělena důtka s upozorněním, že pokud by se dopustili dalšího závažného prohřešku, bude s nimi rozvázán pracovní poměr,“ doplnil.

Kontrola směřovala na odbor dopravy na základě žádosti jednoho z občanů. „Na magistrát se obrátil v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Analýzu dostal bez konkrétních jmen,“ připomněl tajemník Václav Suchopár. Magistrát podle něj nemá žádný software ani zařízení umožňující průběžné sledování činnosti zaměstnanců. Pokud se tedy město rozhodne pro další kontroly, budou namátkové.

Radnice v ostatních městech na Českobudějovicku zatím internetové přístupy svých zaměstnanců nesledují. „Nic takového u nás dosud nebylo. Možnost kontroly ale máme,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek. Dodal, že kontrola sice může být vhodným nástrojem pro odhalení extrémního porušení pracovní kázně, ale data by měla být posuzována citlivě. „Úředníci by neměli mít pocit šikany,“ myslí si.

Podle specialistů nejde v případech, kdy lidé v zaměstnání sledují webové stránky, které s jejich prací nesouvisí, jen o to, že neplní své povinnosti. „Hrozí tu i obrovské riziko zavirování počítačů dané firmy, právě pornostránky či různá fora jsou v tomto ohledu velmi problematické,“ upozorňují na další aspekt.

Sledování zaměstnanců a jejich činnosti na firemních počítačích je v souladu s legislativou a v dnešní době není podle expertů zdaleka výjimkou. Počítač je pracovním nástrojem a zaměstnanec by jej neměl používat k soukromým účelům. Zda tak činí, je snadno zjistitelné. Jediný případ, kdy se zaměstnavatel nemůže svému pracovníkovi dívat pod ruce, je jeho soukromá e-mailová schránka. Ani soukromou korespondenci by ale lidé v práci vyřizovat neměli.