Jak sdělila tisková mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová zájemci se mohou zúčastnit výběrového řízení s elektronickou aukcí na webu nabidkamajetku.cz. „V případě zemědělské usedlosti Nový dvůr jde o jedinečný objekt nedaleko Stráže nad Nežárkou, jehož významnou majitelkou byla v minulosti i slavná operní pěvkyně Ema Destinnová,“ zmínila Tesařová.

Zajímavá historie

V roce 1914 se na Novém dvoře narodil Josef Kholl, později generálmajor in memoriam, který bojoval ve druhé světové válce. „Na jeho poctu zde umístila Československá obec legionářská pamětní desku. Statek je funkčně rozdělen na tři křídla, ve kterých se nachází obytná a hospodářská část,“ dodala fakta.

V Plavsku v roce 2019 slavnostně odhalili desku na rodném domě generálmajora Josefa Kholla, který padl v boji o Duklu roku 1944. Nyní je bude usedlost nabídnutá k prodeji.
Úřad získal usedlost se zajímavou historií nedaleko Stráže nad Nežárkou

Podle dostupných údajů byla obytná část naposledy rekonstruována v 80. letech minulého století pro potřeby ubytovacího a školicího střediska. „Zde se nachází pět pokojů, společná kuchyně, sprchy a toalety a také technická místnost. Navazující hospodářská část dříve sloužila jako stodola a stáje,“ popsala další dispozice.

Elektronická aukce této nemovitosti se zajímavou historií začala v pondělí 15. června ve 14 hodin a skončí ve čtvrtek 17. června ve stejný čas. Minimální cena je stanovena na 4 220 000 korun.

Ubytovna a čtyři chaty

Na Jindřichohradecku hledá stát prostřednictvím ÚZSVM také nového vlastníka pro rekreační areál v obci Horní Pěna. „Ten se nachází v atraktivní chatové oblasti poblíž Pěněnského rybníka. Areál, který vznikl v roce 1973, tvoří ubytovna, čtyři rekreační chaty a dva nezastavěné pozemky,“ naznačila Michaela Tesařová.

Elektronická aukce nemovitosti bude zahájena 29. června v 11 hodin a potrvá do 1. července do 11 hodin. Minimální cena je stanovena na 2,8 milionu. „Prohlídky majetku jsou možné po dohodě s konkrétní kontaktní osobou,“ uzavřela Tesařová.