Téměř každý, kdo ve vsi s oslíkem ve znaku bydlí, pro to dělá maximum. Jedni do poslední chvíle pilovali vystoupení, které před komisí dnes odpoledne sehrají, další se činili v kuchyních a připravovali pohoštění, jiní se zase starali o to, aby víska byla ve středu odpoledne jako ze škatulky.

Patřil mezi ně i starousedlík Jan Novotný. Na povel měl nejen výzdobu nebo trávníky. „Déšť nám udělal čáru přes rozpočet, jsme ve skluzu," referoval včera odpoledne. Rozhodně si ale nepřipouštěl, že by cokoli z naplánované práce vypustil.

„Zrovna upravujeme chodník, musíme uklidit spadané listí a jiný nepořádek, který tu napáchala prška.  Zbývá ještě rozestavit poutače, připravit lavice na sezení.   Ještě dnes chceme také postavit stany, aby se měli všichni kde schovat pro případ, že by se počasí nevylepšilo," plánoval.

S mokrou variantou, a to stylově, počítá i starosta Pavel Kašpárek. „Máme připravené speciální deštníky s obrázkem oslíka," prozradil specialitu obce, která se ještě v roce 1924 jmenovala Voselno a místní se rádi ke starému názvu vrací.

Svědčí o tom i kašna se sochou oslíka na zrekonstruované návsi. Z té dokonce při slavnostních příležitostech teče pivo, dnes se tu ale zájemci osvěží „jen" léčivou vodou. „Opět sem pouštět pivo, by bylo příliš, zatím tak vzácný okamžik nastal jen dvakrát, při slavnostním otevření nových prostor a nedávno při  slavnostním vyhlášení  výsledků krajského  kola soutěže," připomíná starosta vítězné jihočeské vesnice.

Ocenění zatím  jen na  krajské úrovni a postup do celostátního kola si Úsilné vysloužilo především díky aktivitám zdejších spolků. Jejich členové nebudou chybět ani při dnešní návštěvě hodnotitelské komise.

„Zapojení jsou úplně všichni. Celkem je to jistě víc než polovina všech našich obyvatel. Protože tentokrát tu bude komise odpoledne, jistě si bude moct udělat čas mnohem víc lidí. Minule si museli dospělí brát v práci dovolenou a děti potřebovaly ve škole omluvenky," připomíná starosta.

„Podobně jako pro krajskou komisi máme připravené představení o minulosti, současnosti i budoucnosti obce. To pilujeme a vylepšujeme. Protože návštěva bude delší, budou ve vystoupeních nějaké změny a úpravy, do programu přidáme i nějaká překvapení," naznačuje Pavel Kašpárek.

Víc ale prozradit nechce. Snad jen, že zájemci si prohlédnou Eliášovu štolu, budou se moci také projet po vsi v bryčce. Na všechny zúčastněné také čeká spousta laskomin. Hospodyňky pečou sladkosti, v rámci ukázky vepřových hodů budou i čerstvé jitrnice, v další kuchyni se vaří guláš, v jiné tradiční boršč, na místě se budou připravovat řízky, protože chceme ukázat i něco z našich velikonočních a vánočních setkání, před kapličkou se bude podávat punč," slibuje starosta za místní kuchaře a kuchařky všem gurmánům.

Stejně jako ostatní obyvatelé nepřipouští před příjezdem komise nervozitu. „Těšíme se, nerad bych předjímal, ale cítíme se velice dobře," odhaduje Pavel Kašpárek šance Úsilného.

„Žiju tu odmalička a věřím, že uspějeme, vždyť se tu udělalo hodně dobré práce," souhlasí i Jan Novotný. „Velkou radost máme už jen proto, že jsme vyhráli v Jihočeském kraji, jsem ale zvědavý, jaké to bude v srovnání s vítězi z jiných koutů republiky," dodává