Na tom, že si právě Úsilné zaslouží Zlatou stuhu určenou pro držitele titulu jihočeská Vesnice roku 2014, se shodla desetičlenná hodnotící komise. Její verdikt v pondělí oznámil starostovi Úsilného Pavlu Kašpárkovi telefonicky jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Úsilné pod vedením pana starosty Kašpárka za poslední léta udělalo obrovský krok dopředu, zejména pokud jde o sounáležitost občanů s děním v obci. Panu starostovi moc gratuluji a poděkování posílám nejen jemu, ale i všem tamním zastupitelům a obyvatelům. Velice se těším na setkání s vámi 21. srpna, kdy budeme Zlatou stuhu v Úsilném předávat," řekl Zimola s tím, že i on se s rozhodnutím komise plně ztotožňuje.

Z umístění své obce měl starosta Pavel Kašpárek radost. „Je to pro nás povzbuzení do budoucna. Ještě musíme vymyslet, jak uspět v celostátní části soutěže," řekl s úsměvem.

Druhé místo ve 20. ročníku této soutěže obsadil Pištín rovněž na Českobudějovicku a třetí stupínek patří Třeběticím na Jindřichohradecku. O titul Vesnice roku 2014 se v krajském kole ucházelo rekordních 42 obcí, tedy o šest více než vloni.

Komise podle hejtmana u Úsilného zohlednila zejména to, že se obec dlouhodobě a cílevědomě stará o veřejná prostranství, infrastrukturu a občanskou vybavenost a podporuje volnočasové aktivity svých občanů, z nichž mnohé prostupují historií obce. Pozitivní roli sehrály v hodnocení i tradiční kulturní akce v Úsilném, mezi něž patří Třídenní dětské dny radosti, Svatováclavské poutě, plesy, koncerty a masopust.

Další plusové body posbírala obec také za zvláště zdařilé architektonické a výtvarné řešení návsi, kde mimo jiné stojí kašna s oslíkem. Mezi místní produkty pak patří Oslí uši – tradiční pečivo z Voselna, a Pravá Voselská voda z Eliášovy štoly. Významným projektem bylo zpřístupnění Eliášovy štoly pro veřejnost.

Úsilné na pomyslném trůně vystřídalo loňského vítěze Chelčice na Strakonicku, a postoupily do celostátního finále soutěže Vesnice roku 2014. Vítěz bude vyhlášen 20. září v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů.

Obec, které místní neřeknou jinak než Voselno, leží asi pět kilometrů severovýchodně od centra Českých Budějovic a žije zde zhruba 350 obyvatel. Oslík, kterého má obec ve znaku, je vzpomínkou na zvířata, která tu kdysi chovali pro práci v nedalekých stříbrných dolech.