"Úsilné má dlouhodobou ambici stát se lázněmi, takže tato budova připomíná lázeňskou stavbu nebo plovárnu," řekl architekt Ondřej Synek z ateliéru Re:architekti, který stavbu navrhl.

V Úsilném dlouhodobě postrádají velký sál. Altán pod kaštany bude alespoň částečně plnit potřeby vesnice pro letní společenské akce a košatou činnost místních spolků. "Budova se sálem a příslušenstvím, to bude investice za desítky milionů. Protože nemáme sál, tak využíváme sezónně toto prostranství pomocí stanů. A potřebujeme tu mít alespoň zázemí. Proto jsme vytvořili tuto doplňkovou stavbu altánu, ve které jsou velké toalety, výdejní okénka pro občerstvení a velká terasa pro posezení, která je zároveň využitelná jako zastřešené podium," řekl starosta obce Pavel Kašpárek. "Především je to velká krytá terasa, venkovní místnost a vedle toho jsou tam toalety a komunitní místnost. Ale ta proporce je nestandardní, venkovní část je neobvykle velká," dodal architekt Synek.

Letní plovárna v Českých Budějovicích.
Naháči hledají ve vedrech svlažení na budějovické letní plovárně

Poprvé se o stavbě altánu v Úsilném mluvilo už v roce 2013, ve roce 2015 byla hotová studie a v roce 2017 projekt stavby. Následující tři roky byly hlavním tématem finance. A závěrečným oříškem bylo najít stavební firmu, která by stavbu s plánovaným rozpočtem dokázala postavit. Této úlohy se zhostila plezňská firma Palis. Altán pod kaštany vyšel na 6,8 milionů korun.