První Dětské dny radosti se datují již k roku 1972. Podle informací starosty obce Úsilné Pavla Kašpárka byl iniciátorem oslav svátku dětí Bohumil Němec. Místní obyvatel a poválečný brankář SK ČB (dnešní Dynamo), jako velký sportovec, vymyslel bohatý program na dva dny. Ale časově to místním nevycházelo, tak nakonec museli program rozdělit na tři dny.

Děti se i letos sešly již v pátek 3. června na místním fotbalovém hřišti a úderem čtvrté hodiny odstartovaly sportovní soutěže. Skákaly do dálky do písku a běhaly na čas. Soutěže v mezičase vyplňují různé doprovodné hry, jako je přetahování lanem, nebo hod a kop míčem na cíl.

Po krátkém odpočinku u táboráku a opékání buřtů vyrazily na stezku odvahy, kterou pro ně v místní části Ve Strouze připravili jejich starší kamarádi. Některé děti se opravdu bály, protože strašidla nikoho nešetřila, ale na konci stezky je čekala sladká odměna a uznání kamarádů za odvahu.

Jihočeská univerzita připravuje tři významné akce. Mezinárodní konferenci archeobotaniků, oslavy výročí romanistiky na vysokých školách v Budějovicích a České akademické hry.
Experti z celého světa odkryjí v Budějovicích tajemství starých jímek i sklepů

V sobotu hned brzy ráno byl v obležení místní rybník u hasičárny. Už v osm hodin zde odstartovala rybářská soutěž. Za hodinu a půl nato pískali zahájení Voselské fotbaliády na fotbalovém hřišti. Opět se soutěžilo v různých disciplínách, od slalomu s míčem, střely na bránu, až po házení míčků na cíl.

Po obědě místní naděje sboru dobrovolných hasičů předvedly, co se naučily na pravidelných trénincích v hasičské exhibici. Na závěr všechny čekala osvěžující sprcha pod vodou z hasičských hadic.

V sobotu odpoledne nechybělo tradiční malování na silnici na parkovišti u kapličky. Místní fotbalový klub si mezitím zahrál důležitý fotbalový zápas, který přerušila průtrž mračen. Po krátké pauze Úsilné vyhrálo na Rudolfovem 3:1. Večer se pak všichni sešli u pódia v altánu Pod kaštany. A nejen pro rodiče zahrál Kalibr Rock. Překvapením byla světelná show v podobě blesků z Teslova transformátoru.

Kolumbijská zpěvačka Shakira v baseballovém areálu v Hluboké nad Vltavou
Shakira prožila víkend tam, kde Krasomila byla pyšnou princeznou

V neděli v 9:00 ráno se střílelo ze vzduchovky. Opět soutěžně. Děti ve dvojicích střílely na terče. Mnoho z nich poprvé v životě. Ze střelby se děti přesouvaly rovnou do pohádkového lesa. Čekala je cesta kolem světa. Plnily různé tematické úkoly spojené s kontinentem, nebo zemí, kterou na dobrodružné cestě navštívily. Odpoledne se všichni sešli na fotbalovém hřišti, kde je čekala ukázka leteckých modelů. A nakonec nad Úsilném přeletěla i opravdická letadla.

Celý víkend vyvrcholil na zábavném odpoledni u místního komunitního centra. Hrála muzika. Byli vyhlášeni vítězové jednotlivých soutěží, předány odměny a medaile. Z posledních sil se skákalo na nafukovacím hradu a cukrová vata doplňovala závodníkům další energii. Radost dětem udělalo i znovuobjevení dříve tradičního kola štěstí se spoustu odměn.