Obec letos získala na její zprovoznění pro rozvoj cestovního ruchu dotaci ve výši dvou a půl milionu korun a ze svého rozpočtu pak na rekonstrukci památky přidá ještě tři sta tisíc korun.

„Je to pozůstatek důlní činnosti, jak se kopalo od roku 1934 ještě do sedmdesátých let,“ uvedl starosta Úsilného Pavel Kašpárek.

V odvodňovací štole je i šest studní. Touto chodbou se dříve, ještě před vznikem Římovské přehrady, zásobovaly vodou České Budějovice.

Úsilné se o zprovoznění Eliášovy štoly snaží už několik let. „Pracovali jsme na tom deset let, štolu jsme museli nejdřív získat do vlastnictví obce, což bylo poměrně složité,“ poznamenal starosta.

Rekonstrukční práce na zajištění štoly by měly být hotovy letos do konce října. Na prohlídku nemovité památky se pak budou moci zájemci objednat prozatím po domluvě.

Výhledově chtějí Úsilenští vybudovat ke štole zázemí, aby se mohly prohlídky konat pravidelně. Představy jsou i takové, že by se aktrakce spojila se sportovištěm a koupalištěm, které v Úsilném vzniká.