Rozhodl o tom Krajský soud v Českých Budějovicích činný ve věcech obchodních. Ten tak zamítl žaloby společností Forum Energy, s. r. o., a dalších minoritních akcionářů, kteří přijatá usnesení soudně napadli. Ti tak musí uhradit náklady řízení.

Na zmiňované mimořádné valné hromadě byli odvoláni a nově voleni členové představenstva a dozorčí rady Teplárny České Budějovice. Byl z ní odvolán Tomáš Hurtík, jediný zástupce společnosti Forum Energy, která vlastní zhruba 15 procent akcií.

„Město zavedlo informační embargo vůči minoritním akcionářům. Vedení teplárny zcela ignorovalo jakékoli žádosti o vysvětlení. Organizace a průběh mimořádné valné hromady byla podle nás protiprávní,“ vysvětloval rozhodnutí bránit se soudní cestou mluvčí Forum Energy Giuliano Giannetti.

„Soud potvrdil, že při svolání a průběhu valné hromady nedošlo k porušení zákona ani práv minoritních akcionářů,“ říká advokát Martin Zvěřina, který teplárnu zastupoval.

Soud dále mimo jiné konstatoval, že akcionář má právo na vysvětlení jen těch bodů, které se na valné hromadě projednávají, a jen ohledně nich se může rozvinout diskuse. Všechna práva minoritních akcionářů byla na napadané valné hromadě dle rozhodnutí soudu zachována.

Soud nezjistil ani zneužití většiny či tendenční vedení valné hromady. „Stalo se to, že akcionář, kterému patří osmdesát procent hlasů, navrhl nové obsazení orgánů teplárny a silou svých hlasů to prosadil. Kdo má více akcií, má i více hlasů a lépe prosazuje své požadavky,“ konstatoval soudce s odvoláním na příslušné paragrafy obchodního zákoníku.

Podle slov Giuliana Giannettiho rozsudek představitele společnosti Forum Energy nepřekvapil. Proti usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích se lze odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. „Již jsme podali odvolání a jsme přesvědčeni, že odvolací řízení, jež proběhne v Praze, prokáže oprávněnost naší stížnosti,“ dodává Giannetti.